Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci? Covid -19

Utworzono dnia 26.04.2021

Jak wiemy, utrzymywanie kontaktu z rówieśnikami pozwala dzieciom zmniejszyć wpływ nowej rzeczywistości na ich codzienne życie i pomaga im się w odnaleźć w tej trudnej sytuacji. Jednocześnie pojawiają się nowe wyzwania, z którymi musimy mierzyć się jako rodzice. Jak pozwolić dzieciom korzystać z dobrodziejstw, które niesie ze sobą Internet, ale jednocześnie uchronić je przed potencjalnymi zagrożeniami? Znalezienie równowagi w tym obszarze jest zawsze wyzwaniem, a w sytuacji, w jakiej obecnie się znajdujemy, okazuje się być to szczególnie trudne.

Zasady, które pozwolą zadbać o bezpieczeństwo dzieci w Internecie

1. Rozmawiaj otwarcie ze swoim dzieckiem

Porozmawiajcie z dzieckiem szczerze o tym, z kim kontaktuje się przez Internet i z jakich narzędzi korzysta. Upewnijcie się, że dziecko rozumie jak ważna jest życzliwość w kontaktach z ludźmi, a wszelkie zachowania dyskryminujące, deprawujące są niedopuszczalne. Jeśli dziecko spotka się z takim zachowaniem lub stanie się jego ofiarą, poproście, aby bezzwłocznie Was o tym poinformowało lub zwróciło się po pomoc do innej zaufanej osoby dorosłej. Bądźcie czujni, jeśli zauważycie spadek nastroju u dziecka i chęć ukrywania tego, co robi korzystając z Internetu. Upewnijcie się, czy nie doświadcza cyberprzemocy.

Wspólnie z dzieckiem ustalcie zasady dotyczące korzystania z urządzeń z dostępem do sieci, w tym wyznaczcie czas, jaki dziecko może poświęcić na tę aktywność.

2. Wykorzystaj technologię, aby chronić dziecko w sieci

Sprawdźcie, czy na urządzeniach, do których dzieci mają dostęp, system i program antywirusowy są zaktualizowane oraz czy włączone są poprawne ustawienia prywatności. Zakryjcie okno kamerki, kiedy z niej nie korzystacie. Jeśli macie młodsze dzieci, rozważcie zainstalowanie specjalnych programów kontroli rodzicielskiej, które zwiększą bezpieczeństwo przeglądarek internetowych i zablokują dostęp do treści nieodpowiednich dla dzieci.

Bądźcie ostrożni podczas korzystania z bezpłatnych platform i materiałów edukacyjnych. Wasze dziecko nie powinno udostępniać żadnych zdjęć ani podawać pełnych danych osobowych, tylko po to, aby pobrać materiały z sieci. Zwrócie uwagę na politykę prywatności stron internetowych, z których korzystacie, co pozwoli uniknąć ewentualnej kradzieży danych. Pomóżcie dziecku zrozumieć, na czym polega ochrona danych osobowych.

3. Spędzaj wspólnie z dzieckiem czas on-line

Stwórzcie dziecku możliwość nawiązania kontaktów z rówieśnikami, przyjaciółmi i rodziną w bezpieczny sposób. Podtrzymywanie relacji z innymi jest teraz wyjątkowo ważne. Może być to wspaniała okazja do budowania trwałych więzi.

Pomóżcie dziecku rozpoznawać fałszywe informacje i treści nieodpowiednie dla jego wieku, które mogą dodatkowo zwiększyć niepokój związany z pandemią. Wiele internetowych stron, takich jak strony UNICEF czy WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) stanowią źródło rzetelnych informacji o koronawirusie i zawierają przekaz dostosowany także dla najmłodszych odbiorców.

Poszukajcie razem z dzieckiem stron, aplikacji, dzięki którym dziecko będzie mogło spędzić przyjemnie, ale i bezpieczne czas w sieci.

4. Kształtuj poprawne nawyki u dziecka

Popierajcie i kontrolujcie odpowiednie zachowania swojego dziecka podczas spotkań w Internecie. Zachęcaj je, aby okazywało szacunek i wsparcie innym użytkownikom.

Zapoznajcie się z mechanizmami raportowania przypadków cyberprzemocy i zgłaszania nieodpowiednich treści w Internecie.

Wraz ze zwiększeniem czasu spędzanego w Internecie, dzieci są bardziej narażone na reklamy promujące niezdrową żywności, zachowania ksenofobiczne i wszelkie działania nieodpowiednie dla ich wieku. Nauczcie je rozpoznawać takie treści i dostrzegać wynikające z nich zagrożenia.

5. Pozwól dziecku na rozrywkę i wyrażanie siebie

Czas spędzony w domu może być świetną okazją do partycypacji online, wyrażania swojego zdania i wspierania osób potrzebujących pomocy podczas epidemii.

Zachęcaj swoje dziecko do używania narzędzi digitalowych, w celu rozwijania pasji oraz podejmowania aktywności fizycznej. Wykorzystajcie do tego dostępne filmy z ćwiczeniami, zabawami ruchowymi oraz gry video.

Pamiętajcie o zachowaniu równowagi pomiędzy czasem spędzonym online, a tradycyjnymi aktywnościami i zabawami na świeżym powietrzu. Korzystajcie z nich, jeśli tylko macie taką możliwość.

A.P.

ZAŁĄCZNIKI:

Ja zadbać o bezpieczeństwo dzieci...

Utworzono dnia 28.04.2021, 14:29