Przykłady dobrych praktyk- scenariusze
Scenariusz zajęć otwartych z edukacji wczesnoszkolnej w klasie II a
Prowadząca: Agnieszka Kocyłak
Krąg tematyczny – Nasza ojczyzna
Temat dnia – Gry i zabawy logiczne.
Cele ogólne:
poznaje i rozumie zasady poznanych gier, odkrywa w nich prawidłowości
uczy się współpracy z innymi członkami grupy, poszanowania i respektowania przyjętych zasad i dyscypliny
Cel wychowawczy: Kształtowanie poczucia wiary we własne możliwości matematyczne.
Cele szczegółowe. Uczeń:
doświadcza współzależności i współodpowiedzialności
kształtuje odporność emocjonalną, gdy wynik jego starań nie jest zadowalający
trafnie przewiduje efekty działań
potrafi porównać liczby
uczeń odkrywa lub wykorzystuje różne strategie wskazywania liczb i rozwiązywania zadania
modyfikuje metody w zależności od oczekiwanych lub uzyskiwanych rezultatów
rozszerza własne możliwości umysłowe i rozwija zainteresowania
Metody pracy: słowna, zabawa ruchowa, rozmowa kierowana, gier i zabaw
Formy: indywidualna, w parach, zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:monitor interaktywny, długopis, kartki, karteczki w 4 kolorach, karty pracy dla każdej z drużyn, karteczki z liczbami do dopasowania par, treść zadania 4 na kartce, zeszyt ćwiczeń do edukacji matematycznej nr. 1 ,,Wielka przygoda.'', koszyk i plecak.
Przebieg zajęć:
Powitanie. Dzieci witają się z nauczycielem w języku migowym.
https://www.youtube.com/watch?v=f6WMqB_q2Pk
Sprawdzenie listy obecności, przypomnienie najważniejszych zasad panujących w klasie. Sprawdzenie- uczenie: dzieci wymieniają się zeszytami i sprawdzają poprawność odrobionej pracy domowej kolegi. Podkreślają zielona kredka błędy do poprawy. Jeśli praca jest bezbłędna rysują buźkę z uśmiechem. W tym czasie nauczyciel sprawdza pracę domową dzieci.
Wprowadzenie – Podanie celu i nacobezu.
Zawody wskazywanie zawodów związanych z pracą zespołową: piłkarze, siatkarze, lekarze w trakcie operacji.
Zgadywanka-praca zbiorowa. Prosimy ucznia, żeby wybrał jedną z liczb od 1-100, zapisał ją na kartce, ale nie pokazywał jej nikomu. Uczniowie odgadują liczbę zadając pytania : Czy jest to liczba.(tu podają własna propozycję)....?. Uczeń udziela jednej z trzech możliwych odpowiedzi: „tak” albo „za dużo”, albo „za mało”. Na tej podstawie krąg liczb zawęża się aż do odgadnięcia liczby. Powtarzamy zabawę 3, 4 razy.
Kto siedzi obok? - praca w parach. W grze biorą udział dwie osoby. Zaczyna osoba siedząca po prawej stronie. Dostępne kolorowe karteczki (mogą być samoprzylepne) . Karty są układane losowo w kwadratową planszę w zależności od ich liczby. N-l ustala kolor, który będzie się liczył. Gracze na zmianę zdejmują z planszy po jednej karcie. Pierwszy uczeń zdejmuje dowolną kartkę. Następnie gracze wybierają karty w taki sposób, aby zdejmować kartę sąsiadującą bokiem z kartą wziętą przez przeciwnika w poprzedniej kolejce. Gra kończy się wtedy, kiedy gracz nie ma ruchu, czyli karta nie ma ani jednego sąsiada. Wygrywa ta osoba, która zbierze więcej kart w ustalonym kolorze.
Rytmiczne ćwiczenie interaktywne- https://www.youtube.com/watch?v=23CmYNuEipk (od 1.00 do 4.00 minuty)
Podział na grupy-wybór kapitana. Zdobywam punkty- gra interaktywna https://wordwall.net/pl/resource/26798932/matematyka-klasa-2-dzia%C5%82ania-do-
Zadania drużynowe. Grupy są mieszane. W każdej grupie znajdują się uczniowie, którzy pomagają , objaśniają zgodnie z założeniem Planu Daltońskiego. Każde zadanie jest punktowane, drużyny wybierają zadania samodzielnie w określonej przez siebie kolejności. Zdobywają punkty. N-l podaje ile czasu zostało do końca. Zliczamy zdobyte punkty. Zwycięska drużyna otrzymuje + do dziennika. Zadania dla drużyn:
ZADANIE 1
ZADANIE 2
ZADANIE 3
Pomyśl jak pogrupować liczby, aby było łatwiej obliczyć. 7, 6,25, 9,31,4, 5,13
ZADANIE 4
Ewa mieszka z rodzicami, bratem, pieskiem, dwoma kotami, dwiema papugami i czterema złotymi rybkami. Ile głów się doliczyłeś?
a-12 b-13
ZADANIE 5
Które z figur możesz narysować bez odrywania ołówka od kartki i nie rysując dwa razy po tej samej linii:
a-koło b- kwadrat c- kwadrat z dwiema przekątnymi d- kwadrat z dwiema przekątnymi i trójkątem u góry
ZADANIE 6
Określ wg jakiej zasady podano liczby w tabelce. Dopisz brakujące, oblicz sumę w każdym rzędzie i w kolumnie.
Zadanie domowe:
Zadanie dla uczniów chętnych : ćw. 2 str, 50 w podręczniku do edukacji matematycznej ,, Wielka przygoda.'' Pomyśl jak pogrupować liczby, aby było łatwiej obliczyć. Zapisz obliczenia w zeszycie. 7, 6,25, 9,31,4, 5,13
Ćw. 2 str. 5 z kropką w zeszycie ćwiczeń do edukacji matematycznej część 2 ,, Wielka przygoda.'' . Sprawdź czy sumy w kolumnach i rzędach w tabeli są takie same. Teraz uzupełnij własną tabelę samodzielnie w podobny sposób.
Zadanie dla pozostałych uczniów: Ćw. 2 str. 5 bez kropki w zeszycie ćwiczeń. Sprawdź czy sumy w kolumnach i rzędach w tabeli są takie same. Wykonaj obliczenia.
Ćw. 3. Odgadnij zasadę według której zapisane są liczby: 5, 10, 15……Dopisz brakujące.
Zakończenie zajęć- ewaluacja . Dzieci wrzucają puste karteczki do kosza jeśli zajęcia nie były ciekawe lub do plecaka jeśli zajęcia się im podobały.
W scenariuszu wykorzystano:
https://www.youtube.com/watch?v=f6WMqB_q2Pk
https://www.youtube.com/watch?v=23CmYNuEip
https://wordwall.net/pl/resource/26798932/matematyka-klasa-2-dzia%C5%82ania-do-
Scenariusz zajęć otwartych z edukacji wczesnoszkolnej w klasie I b
Prowadząca: Aneta Ozan
Krąg tematyczny – Nadchodzi lato
Temat dnia – Barwy lata
Cele ogólne: Utrwalenie podstawowych wiadomości i umiejętności o głoskach, literach, sylabach z wykorzystaniem narzędzi TIK.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
- odróżnić głoski od liter,
- prawidłowo podzielić wyraz na sylaby oraz określić ich liczbę,
- wykorzystać tablicę interaktywną do wykonania ćwiczeń,
- ułożyć nowe wyrazy z liter wyrazu podstawowego,
- odszyfrować ukryte wyrazy.
Kryteria oceniania (NaCoBeZu)
– odróżniasz głoski od liter
– prawidłowo dzielisz wyrazy na sylaby, określasz ich liczbę
– tworzysz nowe wyrazy z podanych liter
– odszyfrujesz ukryte wyrazy
Metody pracy: słowna, oglądowa, poszukująca, praktycznego działania
Formy: indywidualna, w parach, grupowa
Pomoce dydaktyczne: karty pracy, tablica interaktywna, narzędzia interaktywne – Zintegrowana Platforma Edukacyjna, wordwall, learning Apps
Przebieg zajęć:
- Podanie celów lekcji.
- Powitanie uczniów.
Propozycja zabawy będąca powitaniem indywidualnym dzieci oraz nawiązaniem do tematu lekcji.
,,Przywitamy się. Wstaną i pomachają do mnie osoby, których imię rozpoczyna się literą –J, A, W, N, M, K, G, L, S, O, B, F.
Witam wszystkich uczniów i do nich macham”.
- Przypomnienie co to głoska, litera, sylaba. Notatka wizualna. Litery: długopis i oko, głoski: usta i ucho.
- to część wyrazu utworzona przez samogłoskę lub przez samogłoskę ze spółgłoską (spółgłoskami).
- Ćwiczenie interaktywne. Policz sylaby w podanych wyrazach i przyporządkuj je do odpowiednich grup.
https://zpe.gov.pl/a/wsrod-liter-glosek-i-sylab/DXiq1YsI1
- Ćwiczenie interaktywne. W podanych wyrazach policz litery i głoski. Wpisz ich liczbę w odpowiednie rubryki tabeli.
https://zpe.gov.pl/a/wsrod-liter-glosek-i-sylab/DXiq1YsI1
- Przerwa śródlekcyjna. Gimnastyka dni tygodnia.
Gimnastyka – dobra sprawa,
co dzień wszystkim radość sprawia.
Gdy niedziela się zaczyna,
trening tydzień rozpoczyna.
W poniedziałek dwa podskoki,
wtorek lubi kroki w boki.
Środa kręci dwa kółeczka,
no a w czwartek jaskółeczka.
W piątek szybko dwa przysiady,
a sobota robi ślady.
I tak przez tydzień cały,
dni tygodnia wciąż szalały!
- Policz sylaby, głoski, litery. Wybór odpowiedniej litery z metodnika jako odpowiedzi. Samoocena.
https://wordwall.net/pl/resource/2832529/policz-sylaby-g%C5%82oski-litery
- Połącz odpowiednią głoskę z odpowiadającym jej obrazkiem.
https://learningapps.org/21382247
- Odszyfruj wyrazy (różne poziomy trudności dostosowane do możliwości uczniów). Napisz rozwiązanie. Po wykonaniu zadania kolega/koleżanka z ławki sprawdza poprawność wykonania zadania.
- Praca w grupach. Ułóż jak najwięcej nowych wyrazów z liter wyrazu: KRASNOLUDEK
- Praca domowa dla wszystkich.
Utwórz nowy wyraz z ostatnich głosek nazw obrazków i narysuj rozwiązanie.
Praca domowa dla chętnych.
Wypełnij tabelę.
|
Ile głosek? |
Ile liter? |
Ile sylab? |
rzeczka |
|
|
|
koperta |
|
|
|
szalik |
|
|
|
mysz |
|
|
|
koszyczek |
|
|
|
choinka |
|
|
|
ciastko |
|
|
|
korzeń |
|
|
|
- Ewaluacja zajęć.
Konspekt lekcji otwartej
22.05.2023r.
Prowadzący: Karolina Zawisza
Klasa: 1c
Temat dnia: Rodzaje lasów
Edukacja przyrodnicza
Zapis w dzienniku:
Podawanie nazw drzew rosnących w lesie, zapisywanie ich z podziałem na drzewa iglaste i liściaste. Cele- przewidywane osiągnięcia ucznia:
- zna podział lasu na iglaste i liściaste,
- rozpoznaje i nazywa drzewa rosnące w lesie,
- potrafi dopasować dane drzewo do odpowiedniego rodzaju lasu.
Cele sformułowane w języku ucznia:
- rozpoznasz i nazwiesz niektóre drzewa rosnące w lesie,
- poznasz podział drzew na liściaste i iglaste,
- dopasujesz drzewo do rodzaju lasu w jakim występuje.
Kryteria oceniania (Nacobezu)
Podczas zajęć będę zwracać uwagę, czy:
- bierzesz udział w rozmowie na temat lasu,
- rozpoznajesz i nazywasz drzewa liściaste i iglaste,
- rozróżniasz niektóre gatunki drzew występujących w lesie,
- aktywnie bierzesz udział w zaproponowanych działaniach,
- wypełniasz zadania występujące na lekcji.
Metody pracy: słowna, zabawa ruchowa, rozmowa kierowana, gier i zabaw
Formy: indywidualna, w grupach, zbiorowa
Środki dydaktyczne: tablica multimedialna, tablica tradycyjna, zdjęcia lasów (liściasty, iglasty, mieszany), dary lasu w koszyku (liście, igły, szyszki, grzyb), Bum Bum Rurki, piosenka ,,Rurki się przedstawiają’’, kartki A3, wydrukowane zdjęcia drzew, klej, zeszyt przedmiotowy, ćwiczeniówka Wielka Przygoda część 4 edukacja polonistyczna, drzewo z papieru, kolorowe karteczki, wydrukowana krzyżówka, przybory szkolne
Czynności wstępne:
- Sprawdzenie listy obecności.
- Sprawdzenie pracy domowej.
- Przedstawienie kryteriów oceniania.
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do tematu lekcji (zaprezentowanie kosza zawierającego dary lasu, odgadywanie tematu lekcji, wskazanie zawodów związanych z lasem).
Podział lasów na iglaste, liściaste i mieszane
- wspólne ustalenie podziału dzięki darom znajdującym się w koszyku, zaprezentowanie różnych rodzajów lasu (pokaz zdjęć),
- prezentacja niektórych gatunków drzew występujących w lesie (z pomocą tablicy interaktywnej),
- dopasowywanie drzew do odpowiedniego rodzaju lasu z wykorzystaniem aplikacji Wordwall (https://wordwall.net/pl/resource/56746102/lasy-i-ich-drzewa)
Przerwa śródlekcyjna- zabawa ruchowa z wykorzystaniem Bum Bum Rurek do piosenki ,,Rurki się przedstawiają’’ (prezentacja melodii za pomocą tablicy interaktywnej).
Praca w grupach- uczniowie zostają podzieleni na 4 grupy (losowanie karteczek w czterech różnych kolorach). Zadaniem uczniów jest dopasowanie drzew do właściwego rodzaju lasu.
Notatka w zeszycie- praca indywidualna, przepisywanie, dopisanie pod rodzajem lasu jednego przykładu drzewa
lasy
liściaste iglaste
Podsumowanie zajęć:
- Przypomnienie zagadnień omawianych na lekcji.
- Praca domowa- dla wszystkich zadanie 4 strona 56 ćwiczeniówka Wielka Przygoda edukacja polonistyczna część 4/ dla chętnych- wydrukowana krzyżówka
- Zakończenie zajęć- ewaluacja- dzieci wykorzystują karteczki, które losowały do pracy w grupach, rysują na nich buźkę uśmiechniętą, jeżeli zajęcia się podobały lub smutną, jeżeli zajęcia nie były ciekawe. Przyklejają karteczkę na drzewie umieszczonym na drzwiach klasy.
Wielkanocne łamigłówki w świetlicy szkolnej