EDUSCIENCE

Logo_portal

W latach 2012/2013 i 2013/2014 w naszej szkole była realizowana innowacja pedagogiczna „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE”. Innowacja była oparta o pilotaż ogólnopolskiego projektu pod takim samym tytułem. W projekcie brało udział 250 szkół w Polsce. Nasza szkoła była jedyną szkołą w Skarżysku-Kamiennej realizującą tą innowację.

Dla uczestników projektu dostępny był portal www.eduscience.pl oraz platforma eduscience. Portal jest ogólnodostępny, natomiast na platformę trzeba się zalogować.

W projekcie przez dwa lata uczestniczyła klasa 1b ze swoją wychowawczynią panią Anną Znojek i nauczycielem języka angielskiego panią Jolantą Niziołek. Natomiast w drugim roku uczestniczyła też klasa 5b oraz nauczyciele matematyki i zajęć komputerowych (pani Aneta Borowska), przyrody (pani Małgorzata Pająk), języka angielskiego (pani Jolanta Niziołek).

Realizacja projektu polegała na wykorzystywaniu platformy Eduscience podczas zajęć lekcyjnych.  Nauczyciele wykorzystywali materiały opublikowane na platformie lub tworzyli własne stosując narzędzia tam zamieszczone. Dzięki temu zajęcia dla uczniów były bardzo atrakcyjne. Lekcje wzbogaciły się o filmy i gry edukacyjne, doświadczenia, materiały interaktywne. Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli
w zajęciach on-line, łącząc się z naukowcami z instytutów naukowych, a także
z naukowcami z Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie. Dzieci podczas zajęć mogły zadawać naukowcom pytania i otrzymywały odpowiedź.

Do codziennych zajęć w ramach realizacji innowacji pedagogicznej należało sprawdzanie pogody. Dzieci systematycznie sprawdzały wskazania przyrządów i wysyłałaby raporty meteorologiczne. Sprawdzanie wskaźników pogodowych ułatwiał zestaw monitoringu przyrodniczego, który szkoła otrzymała w ramach realizacji projektu.

W pierwszym roku realizacji projektu w naszej szkole został zorganizowany Piknik Naukowy. W czasie pikniku szkoła zamieniła się w prawdziwe laboratorium naukowe. Były roboty, eksperymenty chemiczne i gwiazdy w Planetarium. Dla uczniów klasy 1b przeprowadzone zostały 2 lekcje:  „Robotyka i roboty” oraz  „Właściwości powietrza”. Wszyscy uczniowie szkoły mogli skorzystać z pokazów i stoisk samoobsługowych. Na piknik zaproszone zostały delegacje uczniów ze skarżyskich szkół podstawowych.

Wielką atrakcją były wycieczki edukacyjne, w których uczestniczyły obie klasy. Klasa młodsza pojechała Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie, gdzie brała udział w zajęciach zorganizowanych przez naukowców.  W trakcie zajęć uczniowie poznawali pracę badawczą oceanografa, pobierali próbki wody i przeprowadzali badania zasolenia Morza Bałtyckiego. Dowiedzieli się, dlaczego plaża może być traktowana jako filtr biologiczny. W czasie zajęć w Błękitnej Szkole Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, prócz zajęć teoretycznych dotyczących ekologii morza, odbyły się również zajęcia terenowe, w czasie których dzieci obserwowały trening medyczny fok w helskim Fokarium.
Natomiast uczniowie klasy starszej pojechali do zamku Książ. Dzieci uczestniczyły
w zajęciach w Obserwatorium Sejsmologicznym  Instytutu  Geofizyki PAN, które były prowadzone przez pracujących tam naukowców.  Zapoznały się z metodami rejestracji fal sejsmicznych, zobaczyły jak pracuje  sejsmograf. Dowiedziały się jak badamy trzęsienia ziemi. Zwiedzili Zamek Książ, wsłuchując się w opowieści pani przewodnik o historii zamku. Następnie wzięli udział w  obserwacjach astronomicznych
w przenośnym planetarium. Uzupełnieniem wycieczki była wędrówka po parku
i zabawa w „przewodników turystycznych”. Warunki pogodowe nie pozwoliły im uczestniczyć w wyprawie po Górach Stołowych, dlatego w kolejnym dniu dzieci zwiedziły Kudowę Zdrój i Kłodzko.

ZAŁĄCZNIKI:

Utworzono dnia 07.11.2014, 20:10