Etyka nie tylko dla smyka

W listopadzie 2014 r. nasza szkoła , jako jedyna w mieście, przystąpiła do  pilotażu projektu „Etyka nie tylko dla smyka”.  Celem projektu była realizacja zagadnień etycznych i antykorupcyjnych w edukacji wczesnoszkolnej w oparciu o podstawę programową kształcenia ogólnego. Liderem projektu została p. Beata Sidor, która zapoznała wychowawców klas I-III z jego ideą. Program spotkał się z uznaniem nie tylko nauczycieli, ale i rodziców, którzy pozytywnie go zaopiniowali na jednym ze spotkań Rady Rodziców.  W projekcie uczestniczyli wszyscy uczniowie klas I-III. Poprzez naukę i zabawę byli wprowadzani w świat świadomego dokonywania wyborów społecznie akceptowanych. Uczyli się empatii  i asertywności, sprawiedliwości i uczciwości, odpowiedzialności za siebie i podejmowane decyzje. Podczas zajęć nauczyli się współpracy, szacunku dla siebie i innych, poszanowania cudzej własności, prawości i rzetelności.  Tematyka zajęć była tak dobrana, by można je było realizować w każdej z edukacji, na lekcjach wychowania fizycznego i zajęć korekcyjno-kompensacynych. Dzieci z ochotą uczestniczyły w zajęciach, zwłaszcza chętnie pracowały w grupach. Ten rodzaj aktywności bardzo im się podobał i prosiły o ciąg dalszy. Także i nauczyciele byli zadowoleni z tematyki, jaką podejmował projekt. W dobie, gdy wszyscy się gdzieś  i za czymś spieszą, nie ma czasu na refleksję, na rozmowę z drugim człowiekiem, na wyciągnięcie pomocnej dłoni do potrzebujących (i wcale nie o pieniądze tu chodzi), „Etyka nie tylko dla smyka” stwarza  możliwość bycia człowiekiem w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

ZAŁĄCZNIKI:

Etyka nie tylko dla smyka