Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zespół Placówek Oświatowych nr 4 Zespół Placówek Oświatowych nr 4

Mistrzowie kodowania

Czcionka:

Znalezione obrazy dla zapytania kot z mistrzów kodowaniaW bieżącym roku szkolnym, jako jedna z 34 szkół w kraju, realizowaliśmy projekt edukacyjny mający na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach podstawowych poprzez świadome wykorzystywanie nowoczesnych technologii. Projekt rozszerza treści programowe wynikające z nowej podstawy programowej, zgodnie z którą, edukacja informatyczna stanowi ważny element procesu nauczania. Przy realizacji innowacji zostały wykorzystane nowoczesne metody efektywnej nauki przedmiotów ścisłych, głównie informatyki i matematyki.

            Dzięki udziałowi w projekcie chcieliśmy doskonalić umiejętność posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi oraz rozwiązywania problemów i podejmowanie decyzji z wykorzystaniem komputera.

            W październiku 2013r. we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodkiem Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie oraz Stowarzyszeniem „Rodzice w Edukacji”, nauczycielki matematyki pani Aneta Borowska i pani Małgorzata Sabatowska przystąpiły do realizacji projektu „Mistrzowie Kodowania”  . Projekt objęty został patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej,  Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Fundacji Rozwoju Systemów Edukacji.

            Pilotażowym projektem objęły grupę 44 uczniów z klas 5a i 5b, prowadząc z nimi cykl ośmiu, dwugodzinnych zajęć. Uczniowie uczyli się programowania za pomocą wizualnego języka Scratch opartego na zasadzie budowania z klocków i gotowych komend. Tworzyli gry, animacje, pokazy multimedialne, kartki i inne programy. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, dając dzieciom wiele zadowolenia.

W ramach innowacji w grudniu odbyła się lekcja pokazowa przeprowadzona przez nauczycielki matematyki, którą obserwowali zaproszeni goście oraz twórcy projektu.
W styczniu przedstawiciele klas uczestniczących w projekcie, wraz z nauczycielkami i panią dyrektor brali udział w Festiwalu Projektów w Warszawie.

            W drugim semestrze ponownie przystąpiliśmy do projektu. P. M. Wójtowicz przeprowadziła zajęcia z klasą 4a oraz z klasami szóstymi, p. P. Martys prowadziła zajęcia dla grupy 10 chętnych uczniów z klas IV-VI, p. A. Borowska kontynuowała zajęcia z klasą 5b, a p. M. Sabatowska zajęcia z grupą 10 osób z klas szóstych. Efekty pracy dzieci można zobaczyć w studiu na stronie Scratcha (http://scratch.mit.edu/studios/352539/). Pani P. Martys założyłam także bloga dla uczniów, rodziców i nauczycieli „ Mistrzowie Kodowania na 5” (http://kodowaniena5.blogspot.com/). Na blogu można obejrzeć fotorelację z zajęć,i dowiedzieć się nad czym pracowali uczniowie.

Uczniowie wzięli również udział w konkursie na projekt wykorzystujący język programowania do nauki języka angielskiego i geografii.

            Na szczególne wyróżnienie zasłużył uczeń klasy 5a, którego talent został doceniony przez organizatorów projektu. Został on zaproszony na TEDxWarsawPresidentialPalace - konferencję naukową organizowaną przez amerykańską fundację, której celem jest popularyzacja idei wartych rozpowszechniania.

            Efekty innowacji przyniosły wzrost świadomości znaczenia informatyki i matematyki w szkole, życiu codziennym i zawodowym u  uczestników projektu. Wykształciły umiejętności logicznego myślenia u odbiorców projektu, zwiększyły motywację do nauki języka programowania oraz zaufania we własne siły. Ponadto dzięki tej innowacji szkoła została wyposażona w sprzęt komputerowy. Program „ Mistrzowie kodowania ” postrzegamy jako , ważny i nowatorski krok w kierunku nauczania informatyki w szkole i szerokim wykorzystaniu TI w edukacji.

Innowacje pedagogiczne

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Marzec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny