Projekt Young Business Travel

Zatwierdzona przez Radę Pedagogiczną w drugim semestrze roku szkolnego 2013/2014 innowacja jest częścią projektu ,,Young Business Travel”  realizowanego na terenie województwa świętokrzyskiego w szkołach podstawowych. Kreowanie przedsiębiorczości od najmłodszych lat jest niezwykle potrzebne. Dzięki temu przedsięwzięciu uczestnicy  mieli okazję do zdobycia praktycznej wiedzy, którą będą mogą wykorzystać w życiu codziennym jak i budowaniu swej przyszłości.

Innowacja dotyczyła nowatorskich rozwiązań programowych, metodycznych i organizacyjnych. Była to tzw. innowacja ,,mieszana”. Wykorzystano nowoczesne rozwiązania  organizacyjne poprzez  wprowadzenie dodatkowych zajęć na temat przedsiębiorczości. Innowacja programowa  polegała na wprowadzeniu nowych materiałów dydaktycznych  na zajęciach, natomiast innowacja metodyczna - to postawienie ucznia w roli asystenta nauczyciela. W klasach IV –VI programem objętych  zostało  42 uczniów: 24 z klasy 4b i  18 przedstawicieli SU  oraz 44 uczniów klas „0” i IV grupa z Przedszkola Publicznego nr 4.

W ramach projektu odbyły się zajęcia cykliczne zajęcia zwane przystankami:

1. Przystanek PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ Podczas spotkania uczestnicy poznali następujące bloki tematyczne:

• Co to jest przedsiębiorczość?
  • Jakie cechy charakteryzują osoby przedsiębiorcze?
  • Znane osoby przedsiębiorcze?
  • Jak wygląda historia pieniądza?
  • Pojęcia: moneta, banknot, rewers, awers, mennica, nominał, bilon, grosz, złoty.
  • Co to jest inflacja?

2. Przystanek DOŚWIADCZENIE:

• Co to jest konto bankowe i do czego służy?
  • Co to jest debet i na czym polega?
  • Co to jest karta kredytowa/debetowa?
  • Pojęcia: inwestor, bankowiec, kredyt, saldo, obligacja, przechowywanie pieniędzy, oszczędzanie, lokowanie.
  1. Przystanek SUKCES:
  • Jakie istnieją sposoby zarabiania pieniędzy?
  • Poznanie przez uczestników swoich zainteresowań.
  • Poznanie potrzeby i wartości pracy.
  • Wartość nabywcza pieniądza.

Zorganizowano Kiermasz Wiosenny, w trakcie którego uczniowie sprzedawali wykonane własnoręcznie prace o tematyce wiosennej i wielkanocnej.

Ponadto  nawiązano kontakt z doradcą zawodowym Powiatowego Urzędu Pracy.
W wyniku tej współpracy uzyskano  testy osobowości   i przeprowadzono je wśród uczniów. Testy zobrazowały typy osobowości ankietowanych i wstępne predyspozycje uczniów.

Podjęliśmy tego typu działalność innowacyjną, ponieważ, przygotowując dzieci naszej szkoły do ich dorosłego życia, musimy zadbać, by posiadali oni kompetencje kluczowe tj. połączenie wiedzy, umiejętności i postaw odpowiednich do sytuacji. Są one szczególnie niezbędne do samorealizacji i rozwoju osobistego, integracji społecznej, bycia aktywnym obywatelem i w przyszłości zatrudnienia. Jedną z ośmiu kluczowych kompetencji jest poczucie inicjatywy i przedsiębiorczość. To zdolność do wcielania pomysłów w czyn. Jest to kreatywność, innowacyjność i podejmowanie ryzyka, a także zdolność do planowania przedsięwzięć i prowadzenia ich dla osiągnięcia zamierzonych celów. Dana osoba ma świadomość kontekstu swojej pracy i jest zdolna do wykorzystywania pojawiających się szans. Jest to podstawa do nabywania bardziej konkretnych umiejętności i wiedzy potrzebnej tym, którzy podejmują przedsięwzięcia o charakterze społecznym, handlowym lub w nich uczestniczą.

Kompetencje kluczowe mają istotne znaczenie w społeczeństwie wiedzy
i gwarantują większą elastyczność siły roboczej, umożliwiając jej szybsze dostosowanie się do stałych zmian w świecie, w którym zachodzą coraz liczniejsze wzajemne powiązania. Stanowią również ważny czynnik innowacji, produktywności i konkurencyjności, a ponadto mają wpływ na motywację i zadowolenie pracowników oraz jakość pracy.

Takich umiejętności należy  uczyć od najmłodszych lat. Nasi uczniowie interesują się otaczającym ich światem dlatego musimy wzmacniać ten potencjał, ucząc przedsiębiorczości jak najwcześniej.

Zajęcia prowadzone w ramach innowacji bardzo podobały się naszym uczniom.

Uczniowie poznali również swoje predyspozycje, które w przyszłości pozwolą niektórym poprowadzić własną firmę.

Warto obejrzeć http://www.fmlewiatan.pl/tags/young-business-travel.html