Uroczystości jubileuszowe 60-lecie szkoły

z okazji 60 – lecia

Szkoły Podstawowej nr 5 im. Jana Pawła II

w Skarżysku – Kamiennej

W roku szkolnym 2018/2019 Szkoła Podstawowa nr 5 im. Jana Pawła II w Skarżysku – Kamiennej świętowała 60-lecie istnienia. Już cały poprzedni rok trwały przygotowania do tej uroczystości. Na specjalnych apelach szkolnych każda klasa prezentowała kolejne dziesięciolecie z życia szkoły. Dzięki temu uczniowie dokładnie poznali historię swojej szkoły. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 9 listopada 2018 r. Rozpoczęły się one Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej. W nabożeństwie udział wzięli zaproszeni goście, uczniowie, nauczyciele, dyrekcja i pracownicy szkoły. Zebranych powitał kustosz Sanktuarium ksiądz prałat dr Jerzy Karbownik. We wszystkich czytaniach i śpiewach liturgicznych czynny udział wzięli uczniowie i nauczyciele. Na zakończenie pani dyrektor Renata Karpeta podziękowała księdzu proboszczowi za celebrowanie Mszy w intencji naszej szkolnej społeczności oraz duchowe przewodnictwo. Po zakończeniu Mszy została wykonana wspólna pamiątkowa fotografia na schodach wejściowych do kościoła, dokładnie jak przed 10 laty.

Następnie wszyscy goście przeszli do budynku szkoły, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.  Po wprowadzeniu sztandaru zgromadzeni odśpiewali w całości hymn Polski, co było jednocześnie odpowiedzią na apel pani Minister Edukacji Narodowej w związku z 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor Renata Karpeta, witając przybyłych gości. Wraz z nią gości witali uczniowie oraz przewodnicząca Rady Rodziców. A w tym dniu odwiedzili nas: Wicewojewoda pan Andrzej Bętkowski, Wiceprezydent Miasta Skarżyska – Kamiennej pan Krzysztof Myszka, Kierownik Referatu Oświaty pani Aneta Ferencz, wiceprzewodniczący Rady Miasta pan Bogusław Ciok, radni pan Mikołaj Kwaśniak i pan Jacek Jamróz, prezes Oddziału ZNP w Skarżysku - Kamiennej pani Grażyna Nowak, przedstawicielka Biura Posła Marzeny Okły-Drewnowicz, Zastępca Dyrektora Muzeum im. Orła Białego pan Robert Bodo oraz dyrektorzy skarżyskich szkół, przedszkoli, byłych nauczycieli i wychowanków szkoły.

Dalszodzyskania niepodległości przez Polskę, 60 rocznica powstania Szkoły Podstawowej nr 5 im. Jana Pawła II oraz 40 rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Następnie uczniowie zaprezentowali 60 letnią historię naszej szkoły. Pani Joanna Karlikowska-Mańko odczytała kartkę przysłaną przez byłą dyrektor szkoły panią Wandę Sochacką z życzeniami dla szkoły. Pani wicedyrektor Małgorzata Harenza odczytała list przysłany przez byłą dyrektor panią Małgorzatę Bęzę oraz zrelacjonowała rozmowę telefoniczną z byłym dyrektorem panem Tomaszem Ziewcem. Głos zabrała również emerytowana ą część spotkania poprowadziła pani Joanna Karlikowska-Mańko. Głos zabrał pan Stefan Sorbian, nauczyciel historii, który omówił rocznice jakie zgromadziły nas w tej sali: 100 rocznica dyrektor szkoły pani Joanna Lasota. W dalszej części spotkania zabierali głos zaproszeni goście: wicewojewoda Andrzej Bętkowski, absolwent naszej szkoły, który wspominał nauczycieli uczących go w tej szkole. Wiceprezydent Miasta Krzysztof Myszka, gratulował szkole jej wielu sukcesów i przekazał flagę biało-czerwoną z certyfikatem od prezydenta Polski pana Andrzeja Dudy oraz bon na zakup sprzętu komputerowego. Przedstawicielka Biura Posła Marzeny Okły-Drewnowicz gratulowała szkole licznych sukcesów i osiągnięć. W imieniu dyrektorów skarżyskich szkół podstawowych i gimnazjów jubileuszowe życzenia złożyła dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 pani Magdalena Ciok Gratulacje składali także: Radny Rady Miasta pan Jacek Jamróz, prezes Oddziału ZNP w Skarżysku - Kamiennej pani Grażyna Nowak, Zastępca Dyrektora Muzeum im. Orła Białego pan Robert Bodo.

Część artystyczna pt. „Kocham Cię Piątko!” była przygotowana przez panią Monikę Wójtowicz, nauczycielkę muzyki i plastyki, panią Agnieszkę Rykowską, nauczycielkę języka angielskiego oraz panią Dorotę Dwojak, nauczycielkę języka polskiego. Wszyscy śpiewaliśmy przygotowaną piosenkę „Kocham Cię, Piątko!”. Dwie drużyny rywalizowały ze sobą, wykazując się znajomością realiów szkoły.  Drużyny składały się z obecnych uczniów szkoły oraz jej absolwentów. Szefem pierwszej drużyny była pani Irena Odzimkowska, nauczycielka języka polskiego, a szefem drugiej drużyny pan Michał Dudek, nauczyciel wychowania fizycznego. Do zabawy włączona była widownia, dzięki czemu wszyscy świetnie się bawili. Drużyny odpowiadały na pytania związane ze szkołą, odgadywali tytuły i wersy piosenek, śpiewali je, rysowali kalambury, układali z siebie hasła i rozwiązywali wiele innych wesołych zadań. Uroczystość uświetniła swoją obecnością pani Patrycja Zarychta, znana wokalistka, absolwentka naszej szkoły, która zaśpiewała jedną piosenkę. Na zakończenie na salę wjechał tort urodzinowy, odpalano race, strzelały konfetti. Każdy uczestnik mógł skosztować urodzinowego szkolnego tortu.

Po pełnym wrażeń spotkaniu na sali gimnastycznej goście mogli zwiedzić szkołę, wspominając dawne, wspaniałe chwile. Gospodarze zaprosili wszystkich na przygotowany poczęstunek. Na zakończenie każdy były pracownik otrzymał piękną różę i pudełeczko ze słodką zawartością.

Dyrekcja, grono pedagogiczne i inni pracownicy, uczniowie, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 5 im. Jana Pawła II gorąco dziękują wszystkim przedstawicielom władz oświatowych, wojewódzkich, powiatowych i miejskich, dawnym nauczycielom i pracownikom szkoły, absolwentom i sympatykom, którzy zaszczycili swoją obecnością uroczystości jubileuszowe.

Część oficjalna

Część artystyczna