Spotkanie z H. CH. Andersenem

Utworzono dnia 16.04.2021

Witajcie Kochani :)

Za oknem deszczowa pogoda...Przyjemnym sposobem spędzenia popołudnia będzie wysłuchanie baśni Andersena.

Któż z nas nie zna postaci z jego baśni - Kay i Gerda z baśni Królowa Śniegu, Calineczka, Brzydkie Kaczątko, Księżniczka na ziarnku grochu , Nowe szaty cesarza i wiele, wiele innych. W te baśniowe krainy możemy się przenieść za sprawą ich twórcy - Hansa Christiana Andersena.
Najpierw słów kilka o jego życiu - czy wiecie ,że Hans Christian Andersen na początku wcale nie chciał pisać bajek dla dzieci, uważał to za mało poważne zajęcie.
On przecież chciał być sławny i bogaty... nie było to łatwe w jego przypadku, gdyż pochodził z biednej rodziny. Jego ojciec był szewcem, mama zaś pracowała jako sprzątaczka, a wcześniej służąca.

W świat baśni pierwsza wprowadziła Andersena babcia. Andersen bywał z nią w przytułku dla chorych, gdzie zajmowała się ogrodem i gdzie później przebywał jego dziadek. Kilka motywów z opowieści babci zostało później wykorzystanych przez Andersena w jego utworach.
Posłuchajmy jednej z jego baśni...

Brzydkie Kaczątko TUTAJ

A czy wiecie, że niektórzy podejrzewają, że H.Ch. Andersen pisząc bajkę o Brzydkim Kaczątku miał na myśli swoje własne doświadczenia? Podobno był mało urodziwy, dzieci śmiały się z niego i wytykały go palcami. Jak myślicie, jak mógł się z tym czuć?

Kochani, możecie wykonać pracę plastyczną do wysłuchanej baśni lub kolorować interaktywnie TUTAJ

W przerwie między zadaniami zapraszam do gimnastyki TUTAJ
Proponuję również ciekawe interaktywne gry wiedzy o baśniach;
Gra Milionerzy "Baśnie Andersena"  TUTAJ
Odsłoń obrazek: TUTAJ