Termometr złości

Utworzono dnia 24.04.2020

Dziś kilka słów o pewnej emocji...ZŁOŚĆ

Złość sama w sobie nie jest zła. Często sygnalizuje nam, że coś jest nie tak, zatem pełni ważną funkcję informacyjną. Może być także maską dla innych trudnych emocji, takich jak: lęk, wstyd, czy smutek. Jak rozpoznać złość poprzez odczucia z ciała i jakie strategie wybrać, aby jak najlepiej sobie z nią radzić?

A teraz krótkie ćwiczenie, które pomoże wam określić, w jakich sytuacjach odczuwacie najsilniej złość?

Na karcie poniżej znajdziecie sytuacje, które mogą powodować pojawianie się złości. Przeczytajcie je uważnie, a potem albo wydrukujcie, albo odrysujcie na papierze. W jednym z dymków znajdziecie puste miejsce – wpiszcie tam sytuację, w której jeszcze czujecie złość.

Po lewej stronie widzicie termometr, na którym, za pomocą kolorów, możecie określić jak duże nasilenie emocji czujecie?

Pokolorowany jest na 4 kolory, które oznaczają:

• Zielony – czuję spokój
  • Żółty – czuję lekkie zdenerwowanie
  • Pomarańczowy- czuję złość
  • Czerwony- czuję ogromną wściekłość

Postarajcie się teraz przypomnieć sobie, jak czuliście się w sytuacjach opisanych w dymku? Następnie pokolorujcie odpowiednim kolorem nasilenie emocji, które wydaje wam się odpowiednie.

Jak wygląda moja złość? Lęk? A radość? Czy mogę sobie je w jakiś sposób wyobrazić? Jak przedstawić je za pomocą rysunku? Czy gdy je narysuję to będą oswojone, trochę bardziej moje? A może mogę nazwać je po swojemu, nadać im imiona?

Ćwiczenie

Na kartce A4 odrysuj swoją dłoń. Na każdym z palców dłoni wypisz techniki, które pomagają ci kontrolować złość. Następnie wymień się z kolegą/ koleżanką kartkami: macie razem już 10 technik. Jeżeli techniki będą się pokrywać spróbujcie wspólnie wymyślić dodatkowe sposoby rozładowania złości. Na koniec zapraszam do obejrzenia filmików TUTAJ ,  które ukazują zjawisko złości u różnych osób.

A.P.