Bezpieczne wakacje w okresie pandemii

Utworzono dnia 23.06.2020

Drodzy uczniowie.

Wakacje to przede wszystkim czas zabawy i odpoczynku. Każdy z nas ma swój pomysł i sposób na spędzenie wolnego czasu.Ważny jest także rodzaj wyjazdu, na który się decydujemy, i sposób, w jaki będziemy spędzać czas. Nie zapominajmy jednak o tym,że w tym roku wakacje różnią sie od wcześniejszych,ponieważ żyjemy w pandemii.Nie wolno zapominać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa .Pamiętajmy o zachowaniu odległości 1.5m.od drugiej osoby, unikaniu skupisk,korzystaniu z maseczek w miejscach publicznych,częstym myciu rąk płynem do dezynfekcji,korzystaniu ze swoich butelek do picia,unikaniu osób mającycyh kaszel,gorączkę ,katar.

Bezpiecznie  nad morzem

• Zachowajmy odstęp 1,5 m na plaży,kąpmy się tylko w miejscach dozwolonych i pod opieką dorosłych. Jeśli miejsca strzeże ratownik – zawsze stosujmy się do jego poleceń.
  • Miejsce na kąpiel musi być bezpieczne. Dlatego nie wolno się kąpać przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, zaporach, a także w brudnej wodzie i tam, gdzie są silne wiry i prądy.
  • Nigdy nie kąpmy się w rwących rzekach, bo wystarczy poślizgnąć się na kamieniu, żeby porwał nas nurt.Idąc na plażę, nie zapominajmy o kremie z filtrem UV. Ciało nasmarujmy już około 20–30 minut przed wyjściem na słońce, czynność tę powtarzając co 2–3 godziny i po każdym wyjściu z wody.
  • Chcąc uchronić się przed udarem, między godziną 11 a 16 ukryjmy się w cieniu.
  • Nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych i lekkim nakryciu głowy.
  • Pamiętajmy, by zabrać ze sobą wodę oraz coś do jedzenia.
  • Nie wchodźmy do morza podczas burzy, deszczu lub mgły.
  • Jeśli długo przebywaliśmy na słońcu – poczekajmy chwilę w cieniu, zanim wejdziemy do wody. Pozwoli nam to uniknąć szoku termicznego.
  • Nie pływajmy w pobliżu wodorostów. Zwracajmy uwagę na dno i ukształtowanie zbiornika.
  • Pływajmy wyłącznie w obszarze wyznaczonym przez boje.
  • Skoki do wody wydają się świetną rozrywką, ale przy odrobinie pecha mogą skończyć się trwałym kalectwem.

Bezpiecznie  w górach

Jednym z największych zagrożeń w górach jest zmieniająca się w szybkim tempie pogoda. Przed każdą górską wycieczką dowiedzmy się, jakie są przewidywane warunki atmosferyczne!

• Zawsze pamiętajmy o naładowanej komórce z numerem GOPR – 601 100 300.
  • Najlepiej wyruszajmy już wczesnym rankiem.
  • Zaplanujmy trasę, uwzględniając swoje umiejętności, pogodę oraz godzinę zachodu słońca.
  • Sprawdźmy, czy na wybranym przez nas szlaku są jakieś schroniska, szałasy, leśniczówki itp., w których można się schronić, jeśli nagle zmieni się pogoda.
  • Przed górską wędrówką spakujmy do plecaka mapę.
  • Zabierzmy ze sobą: zapasowe skarpetki, czapkę, koszulę lub inne okrycie z długim rękawem, pelerynę, kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy.
  • Pamiętajmy o prowiancie– polecamy produkty z dużą zawartością węglowodanów, np. czekoladę lub baton energetyczny.
  • Nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych.
  • Przed wyjściem w góry poinformujmy kogoś, gdzie się wybieramy, jakim szlakiem i o jakiej porze planujemy wrócić.W razie nagłej zmiany pogody, szukajmy podstawowych oznaczeń szlaku turystycznego. Jest to prostokątny znak – kolorowy pasek, oznaczający kolor szlaku, pomiędzy dwoma białymi paskami. W Polsce mamy 5 kolorów szlaków:
  • czerwony- szlak główny dla danych gór, zwykle prowadzi przez najwyższe i najciekawsze szczyty pasma;
  • niebieski– trasy dalekobieżne, warto planować nimi wyprawy, gdy nie chcemy schodzić z gór i planujemy nocować w schronisku;
  • zielony i żółty– krótkie szlaki, które zwykle krzyżują się z innymi szlakami;
  • czarny– krótkie szlaki dojściowe.

Bezpieczny spacer do lasu na rowerze

• Starajmy się nie podróżować solo.
  • Zawsze jeździjmy w kasku.
  • Miejmy przy sobie apteczkę.
  • Sygnalizujmy ręką kierunek, w którym chcemy jechać.
  • Zwalniajmy na krętych drogach.
  • Słuchajmy i obserwujmy, czy nie zbliża się do nas inny pojazd

Gdziekolwiek planujemy się wybrać, pamiętajmy o naładowaniu przed wyjściem telefonu lub noszeniu ze sobą przenośnej ładowarki typu power bank – tym bardziej, jeśli planujemy dłuższą wędrówkę, spacer, podróż. Dodatkowo zawsze miejmy w telefonie zapisane numery alarmowe

Życzę Wam, abyście  w wakacje mieli moc atrakcji i  niech ten trudny czas pandemii choć na chwilę odejdzie w zapomnienie,a wakacje niech staną się okazją do pozbycia się stresów i obaw. Bezpiecznych i pełnych słonecznych dni dla Was i Waszych bliskich

A.H.Ch.