W 100- lecie urodzin papieża św. Jana Pawła II

Utworzono dnia 18.05.2020

Papież przełomów, myśliciel i filozof, człowiek kultury i sztuki, poeta i aktor, miłośnik gór, człowiek pokoju i dialogu, niestrudzony pielgrzym, inspirator przemian na świecie, mistyk, człowiek wiary...

Jan Paweł II (1920-2005)

Nazywał się Karol Wojtyła. Dla przyjaciół Lolek. Być przyjacielem Karola… kto by nie chciał? Mieć za przyjaciela (przyszłego) Świętego… Tak po prostu. Zwłaszcza, że Ten Człowiek nie stronił od ludzi. Jako mały chłopak był zawsze wśród kolegów. Na studiach podobnie. Potem jako duchowny – chciał być dla każdego, kto był w potrzebie. Jednał, kochał, modlił się i słuchał. Rozumiał ludzi i ich problemy. Był wrażliwym i mądrym człowiekiem. Od dzieciństwa powierzał swoje życie Bogu w codziennej modlitwie, z którą nie ustawał aż do końca. Trudne doświadczenia z młodości, połączone z wytrwałym i ufnym kontaktem z Bogiem, stanowiły solidny fundament, na którym opierała się jego misja życia.

Fotografia pamiatkowa z przystąpienia do I  Komunii Świetej, 29.05.1929 r.

„Tu wszystko się zaczęło…”

Urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach (niedaleko Krakowa) jako drugi syn Karola Wojtyły seniora i Emilii zKaczorowskich. Miał starszego o 14 lat brata Edmunda, a jego siostra Olga zmarła tuż po urodzeniu. Karol został ochrzczony20 czerwca 1920 roku. Rodzina Wojtyłów wiodła skromne życie. Ojciec, porucznik, był  urzędnikiem administracji wojskowej.  (https://www.centrumjp2.pl/100-urodziny/biogram/). Matka prowadziła dom. W domu Wojtyłów panowała religijna atmosfera, a oni sami cieszyli się szacunkiem wśród mieszkańców. W Wadowicach mieszkała wówczas liczna społeczność żydowska.

O św. Janie Pawle II można wiele opowiadać, jego biografia jest obszerna.

Papież Jan Paweł II w ciągu ponad 26 lat pontyfikatu, opublikował dokumenty i wygłosił przemówienia, które oblicza się na 85 tys. stron druku. Wiele z zawartych

w nich myśli stało się powszechnie znanymi cytatami i sentencjami:

"Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!" - Inauguracja pontyfikatu, 1978 r.

Homilia, Warszawa, 1979 r. - "Brońmy się przed pozorami miłości, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą".

Adhortacja Familiaris Consortio, 1981 r. - "Krzyż znaczy: miłość nie zna granic - rozpocznij od tych, którzy są najbliżej ciebie i nie zapominaj o tych, którzy są najdalej".

"Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali" - spotkanie z młodzieżą, Jasna Góra, 1983 r.

"Człowieka trzeba mierzyć miarą serca"- Homilia, Sopot, 1999 r.

Znane, papieskie powiedzenie: „ Kiedy Bóg drzwi zamyka, to otwiera okno”, przeszło na stałe do historii znanych cytatów Jana Pawła II, jak również to : Habemus papam - czyli „ Jeżeli się pomylę, to mnie poprawujcie! ”.

„Totus Tuus” - in. "Cały Twój"- 28 września 1958 w Katedrze Wawelskiej otrzymuje sakrę biskupią. Tego dnia bp Karol Wojtyła całą swoją posługę i siebie zawierza Matce Bożej, czyniąc słowa „Totus Tuus” (Cały Twój) swoim zawołaniem biskupim, a potem także papieskim.

„ Nie ma to tamto " – Subito santo

Karol Wojtyła nie zmieniał swojego stylu, czy sposobu duszpasterzowania w Kościele. U podstawy jego życia – niezmiennie od dzieciństwa – była modlitwa, jego osobisty kontakt z Bogiem.Bogu też powierzył młodzież z całego świata, będąc już u kresu sił, na łożu śmierci. Pamiętał o młodych. I zapewne nadal gotowy jest orędować za nami u Niego.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37,  w wigilię święta Miłosierdzia Bożego. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie. Po sześciu latach został błogosławionym – 1 maja 2011 r. w Święto Miłosierdzia Bożego, beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI. W trzy lata później kanonizowany przez papieża Franciszka – 27 kwietnia 2014 r., także w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Św. Jan Paweł II jest patronem rodzin i Światowych Dni Młodzieży.

A.P.