Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zespół Placówek Oświatowych nr 4 Zespół Placówek Oświatowych nr 4

Jak wrócić do rytmu codziennego chodzenia do szkoły?

Utworzono dnia 23.04.2021
Czcionka:

Długa nieobecność dziecka w szkole, która może być spowodowana wieloma różnymi powodami np. chorobą, wyjazdem, często staje się wydarzeniem bardzo stresującym, zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. W dobie pandemii wszyscy, zarówno uczniowie, nauczyciele, jak i rodzice, byli niejako zmuszeni do odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Rzeczywistości, w której dominował kontakt online oraz nikt nie mógł spotykać się osobiście w szkole. Była to dla wszystkich nowość, która wymagała pewnej elastyczności, aby móc się do niej przystosować. Teraz nadszedł czas na powrót do rzeczywistości i funkcjonowania sprzed czasów pandemii. Wynika z tego wiele radości, ale również obaw. Mogą one dotyczyć niepewności, w jaki sposób dzieci zareagują na powrót do szkoły i tym samym ponowne zmiany. Jest to pytanie, które zadaje sobie wielu rodziców.

Problemy, które mogą wystąpić podczas powrotu do szkoły:

 

Niepewność i obawy mogą wywołać również inne, potencjalne sytuacje, które mogą mieć miejsce: • niechęć wyjścia dziecka z domu do szkoły • pogorszenie ocen • pogorszenie koncentracji i uwagi • wyczuwalne napięcie – zarówno to emocjonalne, jak i w ciele naszego dziecka • kłopoty ze snem • unikanie rówieśników.

Niechęć wyjścia dziecka z domu do szkoły. 

Pamiętajmy, że prawdopodobnie dziecko nie robi tego, aby nas celowo zdenerwować, ale wynika to z jego obaw przed szkołą. W tej sytuacji wykażmy się dużą cierpliwością, ale również stanowczością oraz byciem konsekwentnym. Ważne jest wykazaniem rozumienia w stosunku do obaw dziecka, pamiętajmy jednak również, aby starać się zniwelować te obawy, np. poprzez pokazanie zdjęcia ulubionej nauczycielki, ulubionej zabawki czy

przypomnienie aktywności, z której dziecko czerpało radość, która miała miejsce w szkole.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pogorszenie ocen. 

Jest to bardzo wyraźny znak, że dziecko nie przystosowało się w pełni do powrotu. W tej sytuacji rodzic powinien wykazywać się dużą cierpliwością w stosunku do dziecka, dawać mu wsparcie i motywację oraz być w stałym kontakcie z wychowawcą w celu monitorowania sytuacji.

Pogorszenie koncentracji i uwagi.

Jeśli dziecko dłużej wykonuje proste dla niego zadania i ćwiczenia, jest rozkojarzone, wykonywanie czynności, które robiło do tej pory i je lubiło przychodzi mu z trudem, może to być oznaką osłabienia koncentracji i uwagi. W takiej sytuacji warto zadbać o środowisko pracy przy odrabianiu lekcji, aby zawsze było uporządkowane oraz postarajmy się zminimalizować ilość bodźców wokół naszego dziecka. Przed nauką warto jest również dobrze wywietrzyć pokój oraz postarać się, aby temperatura powietrza w pomieszczeniu wynosiła 20-22 stopnie Celsjusza

Wyczuwalne napięcie - zarówno emocjonalne, jak i w ciele dziecka Jeśli dziecko jest rozdrażnione czy też złości się nie mając ku temu żadnych widocznych powodów, może to być również skutek stresu związanego z powrotem do szkoły. W takiej sytuacji powinniśmy postarać się zapewnić dziecku dużo wsparcia oraz poczucia bezpieczeństwa. Pomocny w rozładowaniu napięcia w ciele może być masaż oraz wyjście na spacer.9

Unikanie rówieśników.

Jeśli dziecko jest wycofane oraz niezainteresowane swoim środowiskiem, prawdopodobnie jest to skutek długiej izolacji. Pamiętajmy, że dzieci ze spektrum autyzmu długo nawiązują relację z innymi, a nawet krótka przerwa w kontakcie może skutkować pogorszeniem się jakości znajomości. Postarajmy się znowu przybliżyć kolegów naszego dziecka, poprzez zorganizowanie jakieś aktywności, która będzie dla nich atrakcyjna oraz urozmaicenie wspólnie spędzonego czasu.

Nawiązywanie dobrych relacji z nauczycielami i wzajemne wsparcie

Warto otworzyć się na wspólne spotkania i rozmowy, w atmosferze wzajemnego zrozumienia i poczuciu wspólnego celu jakim jest pomoc dziecku. Takie podejście może okazać się bardzo konstruktywne, jeśli każda z osób dostarczy cennych wskazówek a współpraca będzie życzliwa i oparta na wzajemnym porozumieniu. W tym celu należy ustalić z nauczycielem możliwość regularnych konsultacji, które zapewnią odpowiednią ilość czasu na spokojną rozmowę bez pośpiechu i umożliwią wypracowanie zgodnego systemu rozwiązania problemów. Cenne jest również nawiązanie dobrych relacji z innymi rodzicami, wymiana doświadczeń i wzajemne wspieranie się w trudnych chwilach. Warto organizować spotkania grupy wsparcia, w trakcie których rodzice będą mogli dzielić się z innymi pomysłami np. odnośnie skutecznego redukowania stresu u dziecka po powrocie ze szkoły. Konstruktywne dyskusje i wymiana poglądów w porozumieniu z kadrą nauczycielską, może zaowocować pozytywnymi zmianami i służyć poprawie komfortu dziecka przystosowującego się do szkolnej rzeczywistości.

 

A.P

 

Innowacje pedagogiczne

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Maj 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny