Przeżyjmy to jeszcze raz

Utworzono dnia 06.03.2018

Szkoła Podstawowa nr 5 w Skarżysku – Kamiennej przygotowuje się do obchodów 60 – lecia istnienia. Uczniowie starszych klas co miesiąc przedstawiają na specjalnym apelu kolejne 10 lat z historii ich szkoły. 1 lutego 2018 roku SP 5 gościła „ekipę filmową z Warszawy”, która na zaproszenie „Towarzystwa Przyjaciół Piąteczki” miała pomóc opracować scenariusz obchodów 60 -lecia szkoły, a następnie nakręcić krótki film obejmujący lata 1978-1988. W ten oto sposób klasa 6a przedstawiła trzeci etap historii szkoły. Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie wspólnego pomysłu uczniów klasy 6a, a opracowania jego podjęła się wychowawczyni p. Agnieszka Reszka. „Zaproszeni goście” wraz z uczniami „Piątki” mogli poznać wydarzenia z tamtych lat, dzięki perfekcyjnej znajomości historii członków „Towarzystwa Przyjaciół Piątki”. Zebrani na sali gimnastycznej dowiedzieli się, że w roku szkolnym 1978/1979 po raz pierwszy rozpoczęła pracę pierwsza klasa dziesięcioletniej szkoły powszechnej. Zajęcia lekcyjne trwały do godziny 16-tej, a szkoła liczyła 580 uczniów. Pani Barbara Bedyńska objęła stanowisko dyrektora szkoły po pani Wandzie Sochackiej. Co roku Samorząd Uczniowski składał meldunek o gotowości do pracy w nowym roku szkolnym, oto fragment: „Przyrzekamy, że nie zawiedziemy pokładanych w nas nadziei i zapewniamy naszych nauczycieli i wychowawców, iż wytężoną nauką i pracą oraz właściwą postawą będziemy przyczyniać się do realizacji hasła: „Nauką i pracą walczymy o prawo do życia i pokoju”. A uczniowie dzięki swej wytrwałej pracy i zaangażowaniu nauczycieli odnosili sukcesy, biorąc udział w konkursach przedmiotowych. I tak SP 5 mogła pochwalić się II miejscem w mieście w konkursach przedmiotowych w roku 1978/1979, a w kolejnym roku nasza szkoła uzyskała III miejsce. Najlepsi uczniowie zwani „przodownikami nauki” nagradzani byli świadectwem z czerwonym paskiem oraz „srebrną tarczą”. Triumfy święcił harcerski zespół „Promyki”, odnosząc sukcesy na kieleckich scenach, pod przewodnictwem nauczycielki Leokadii Pająk. Nie mniej utalentowany był Szkolny Chór prowadzony przez Małgorzatę Wąsik. A pani Helena Działak, nauczycielka języka rosyjskiego, wraz ze swoimi wychowankami zbierała laury na Przeglądach Piosenki Radzieckiej. Narodowy Bank Polski przyznał szkole dyplom uznania za upowszechnianie idei i praktyki zorganizowanego oszczędzania. Uczniowie SP 5 osiągnęli bardzo dobry rezultat w konkursie młodzieży szkolnej „Dziś oszczędzam w SKO – jutro w PKO”. Ponadto NBP wyróżnił ucznia, Dariusza Jęcka, przyznając mu „Odznakę Niezawodnych” za bohaterski czyn, uratowania życia topiącego się dziecka. Szkoła brała także czynny udział w życiu lokalnej społeczności, przygotowując apele, wieczornice i przedstawienia dla pracowników zakładów Obuwia, Odlewni czy Mesko. Dzieci z SP5 organizowały występy dla chorych dzieci z miejskiego szpitala. „Piąteczka” przygotowywała się do Igrzysk Olimpijskich Moskwa 80, realizując założenia akcji „Sztafeta Olimpijska Moskwa 80” co zaowocowało sukcesami sportowymi w następnych latach. W trakcie przedstawienia uczniowie mogli obejrzeć zdjęcia z tamtych lat oraz posłuchać przebojów, które królowały na słynnej „Liście Przebojów Radia Trzeciego”.

Przeżyjmy to jeszcze raz

Utworzono dnia 04.02.2018, 19:24