Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zespół Placówek Oświatowych nr 4 Zespół Placówek Oświatowych nr 4

Podsumowując...

Utworzono dnia 25.06.2020
Czcionka:

Przed nami koniec roku szkolnego i zasłużone wakacje!!! Jest to dobry czas na podsumowanie działalności biblioteki. Sprawozdanie z działań podjętych w tym roku szkolnym zamieszczamy poniżej...oraz dodajemy kilka niespodzianek!!! Jesteśmy dumne z tego, że dzięki naszym wspaniałym czytelnikom udało sie zrealizować tyle przedsięwzięć - choć praca on line nie należała do najłatwiejszych. Życzymy Wam udanych i bezpiecznych wakcji i do zobaczenia za dwa miesiące!!!

 

Sprawozdanie z działalności biblioteki szkolnej w II semestrze w roku szkolnym 2019/2020

W II semestrze w roku szkolnym 2019/2020 biblioteka szkolna czynna była codziennie od godz. 8 do 16. W środy i czwartki była czynna od 7. Tradycyjne wypożyczanie książek odbywało się do 11 marca, natomiast od 25 marca rozpoczął się okres nauki zdalnej. Kolejne części podręcznika dla klas I-III były udostępniane po wcześniejszym uzgodnieniu z wychowawcami. W II semestrze wypożyczono 1098 woluminów. Podczas tradycyjnej nauki szkolnej niesłabnącym powodzeniem, zwłaszcza u uczniów klas I-V, cieszył się ICIM. 

W bibliotece odbywały się zajęcia dla uczniów klas I-VIII. Dzieci poznawały bibliotekę, jej zbiory i warsztat informacyjny. Pracowano nad rozwijaniem indywidualnych zainteresowań czytelników oraz wyrabianiem i pogłębianiem nawyku czytania i uczenia się. Wspomagano realizację zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły, doskonalono warsztat pracy nauczycieli. Biblioteka prowadziła także działalność informacyjną. 14 lutego uczniowie zostali zaproszeni na „Randkę w ciemno z… książką”. Akcja, owiana nutką tajemnicy, zyskała ogromne uznanie w oczach dzieci i młodzieży. Zapakowane w szary papier, tajemnicze książki, błyskawicznie się rozeszły, a uczniowie dopytywali kiedy kolejny raz zorganizujemy takie wydarzenie. Niestety, w związku z pandemią Covid-19 wiele działań, zaplanowanych na początku roku szkolnego, musiało ulec przemodelowaniu. Aby móc zapewnić wzorową komunikację na linii nauczyciel-uczeń-rodzic została założona zamknięta grupa na portalu Facebook, zrzeszająca nauczycieli, uczniów i rodziców, administrowana przez szkolnych nauczycieli bibliotekarzy. Ponadto biblioteka założyła multimedialną tablicę korkową Padlet, na której zamieszczane były aktualne informacje ze świata, propozycje książek wartych przeczytania, ciekawe blogi literackie, autorskie gry i zabawy, tworzone przez szkolne bibliotekarki. Na bieżąco uzupełniana była zakładka „biblioteka” na stronie internetowej szkoły.  

Nauczyciele bibliotekarze wykonali ok.60 prezentacji multimedialnych, plakatów i animacji stosując aplikacje: Genial.ly, Canva, Biteable i InShot. Wykonanych było również ok.40 różnych gier i zabaw w aplikacjach Wordwall, LearningApps, Quizyzz i PuzzleFactory. Świętowaliśmy online następujące wydarzenia: „Dzień Książki dla Dzieci”, „Dzień Autyzmu” (akcja „ubierz się na niebiesko”), „Dzień Niedźwiedzia, „Dzień Bibliotekarza”, „Dzień Pszczoły”, „Dzień Księżniczki”, „Dzień Matki”, „Dzień Dziecka” i wiele innych, zgodnie z kalendarzem świąt i świąt nietypowych.  

Biblioteka włączyła się do ogólnopolskich akcji: „Żonkile 2020”, „Tydzień Bibliotek” i „Ogólnopolskie Głośne Czytanie Jeżycjady”. Trzykrotnie odbyły się wirtualne głośne czytania. organizowane przez szkolnych bibliotekarzy. 

Wzięto także udział w konkursach organizowanych online: 

  1. Konkurs literacki ogólnopolski dla dzieci i młodzieży pt. „Siedzę w domu i piszę…” specjalne wyróżnienie – Wiktor K. kl. 7a, uczestniczka Róża M. kl. 7b, 
  1. Udział w konkursie dziennikarskim online - Róża M. kl. 7b – wyróżnienie, Hania G.  kl. 8b, Marysia W. kl. 7b,  
  2. Konkurs plastyczny „Happy Bear”, organizowany przez warszawskie ZOO – uczestniczki Kiara G. kl. 1b i Joanna H. kl. 3a 
  3. Konkurs wokalny “Piosenka jest dobra na wszystko” organizowany przez GOK zameczek w Blizynie – Julia W. 

oraz (przed ogłoszeniem pandemii) w konkursie OMPIO dotyczącym żołnierzy niezłomnych (Hanna G. kl. 8b, Sandra J. kl. 8b). 

Ponadto włączono się do następujących wydarzeń (przed wybuchem pandemii): 

  1. Koncert z okazji Dnia Seniora w MCK – Julia W. kl. 8a 
  1. Występ muzyczny podczas kawiarni literackiej – Spotkanie z Osiecką 

oraz po wybuchu pandemii: 

  1. Ogólnopolskie wykonanie hymnu „Nie zastąpi Ciebie nikt…” (Julię W. z kl. 8a można zobaczyć i usłyszeć w specjalnie powstałym teledysku). 
  1. Konkurs wokalny “Piosenka jest dobra na wszystko”, organizator GOK Zameczek w Bliżynie – I miejsce w kategorii do 15 lat – Julia W. 

Biblioteka czynnie włączyła się w obchody Dnia Patrona: wykonanie prezentacji multimedialnej "multimedialna bibliografia", wykonanie gazety szkolnej "Silni Twoja miłością. Pamiętamy!, wykonanie galerii prac dzieci, opracowanie piosenek do projektu "Nie zastąpi Ciebie nikt". 

Nauczyciele bibliotekarze utrzymywali stały kontakt z uczniami i rodzicami, wykorzystując e-dziennik i komunikator Messenger. 

Ponadto realizowano zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej, a także wykonywano i publikowano w Internecie narzędzia multimedialne dotyczące wiadomości związanych z realizacją podstawy programowej na wszystkich poziomach nauczania. 

Na bieżąco prowadzono dokumentację biblioteki, statystyki. W tym roku szkolnym na specjalne wyróżnienie z tytułu ilości wypożyczonych z biblioteki książek zasługują: 

Róża M. kl. 7b – 59 wypożyczeń 

Łukasz S. kl. 4b – 39 

Kiara G. kl. 1b – 34 

Alicja M. kl. 3b – 32 

Wiktor O. kl. 3b – 29 

Alan S. kl. 4b – 29 

Maria W. kl. 7b – 27 

Prowadzono również prace nad uzupełnieniem bazy książek w programie MOL. Dbano o warsztat pracy, gromadzono scenariusze lekcji i wykonywano pomoce dydaktyczne. Prowadzono szkolną stronę Internetową, na bieżąco uzupełniano archiwum fotograficzne szkoły. Od maja rozpoczęto skontrum w celu dokonania kontroli zbiorów bibliotecznych. 

Bibliotekarze systematycznie się samodoskonalili, brali także udział w różnych formach doskonalenia zawodowego. Małgorzata Skuza uczestniczyła w 20 szkoleniach online i webinariach. Zdobyła specjalizację I stopnia z zakresu biblioterapii. Paulina Skrzypczyk uczestniczyła w 24 formach doskonalenia zawodowego. 

Małgorzata Harenza 

Paulina Skrzypczyk

Małgorzata Skuza 

Niespodzianki!!!

1. TUTAJ   dla klas ósmych

2. TUTAJ   dla klas młodszych

3. TUTAJ    dla wszystkich chętnych

Do zobaczenia po wakacjach!!! :-)

 

Innowacje pedagogiczne

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny