Papierowa matematyka

Utworzono dnia 09.03.2020

Na początku marca odbyły się zajęcia kreatywne pt. „Papierowa matematyka”  pomagające polubić nauki ścisłe. W zajęciach prowadzonych przez p. Małgorzatę Sabatowską uczestniczyli uczniowie klas drugich, piątych i siódmych. Origami – sztuka składania papieru, gdzie zależności geometryczne występują w sposób naturalny, posłużyła do tworzenia figur płaskich i  konstrukcji przestrzennych. Uczniowie twórczo rozwiązywali problemy:

• Jak za pomocą zagięć wyznaczyć na prostokątnej kartce:  kwadrat, romb, trójkąt równoboczny?

• Jak wyznaczyć kwadrat, dysponując kołem wyciętym z papieru?

• Jak zbudować modele brył (ostrosłupa, sześcianu) z jednej kartki, bez użycia kleju i nożyczek ?

• Jak zrobić z kartki pomoc do nauki matematyki?

Wykonując poszczególne zadania rozwijali i pogłębili umiejętność rozpoznawania i nazywania podstawowych figur i brył oraz ich elementów. Doskonalili sprawność manualną oraz nabierali wprawy w odczytywaniu schematów wykonywania różnych modeli. Oglądali prace z papieru jakie potrafią wykonać innych uczniowie. Doświadczyli powiązania matematyki z życiem codziennym. Korzystali z różnych źródeł informacji na temat „papierowej matematyki” jakie  można znaleźć w internecie  (blogi matematyczne, konkurs ogólnopolski Matematyczne orgiami „Żuraw”, filmików instruktażowych itp.) Efekty realizacji tego typu zajęć to rozwijanie wyobraźni przestrzennej,  umiejętności społecznych współpracy zespołowej oraz ćwiczenie cierpliwości i wytrwałości w osiągnięcia zamierzonego celu.

Papierowa matematyka

Utworzono dnia 09.03.2020, 11:01