Szanowni Rodzice Ósmoklasistów,

Utworzono dnia 10.06.2020

Szanowni Rodzice Ósmoklasistów,

przed Wami długi weekend, ale pełen stresu, nerwów i obaw...jak pójdzie egzamin mojemu dziecku, czy dostanie się do wybranej przez siebie szkoły?...wierzcie mi... wiem, co czujecie..ostatnio rok temu przeżywałam maturę syna ;-)

Przygotowałam dla Was kilka porad, które być może zminimaluzuą Wasz wspólny stres  ;-)

Porady dla Rodziców

Przed egzaminem:

• podkreślaj mocne strony dziecka, motywuj je i minimalizuj objawy stresu;
  • pomóż dziecku organizować czas po szkole, w którym musi uwzględnić wypoczynek        i ruch na świeżym powietrzu;
  • nauka po szkole ma być systematyczna, codziennie po trochu;
  • zadbaj o regularne posiłki dla swojego dziecka, odpowiednią ilość warzyw i owoców;
  • zapewnij dziecku odpowiednią ilość snu;
  • nie ujawniaj przed dzieckiem swoich obaw przed wynikami egzaminu; staraj się zarazić go optymizmem;
  • przygotujcie legitymację szkolną (sprawdźcie, czy jest ważna), sprawdzony długopis           z czarnym tuszem, linijkę (trzeba ją mieć na egzaminie z matematyki).

Dzień przed egzaminem:

• naszykujcie: legitymację szkolną, długopis, linijkę,
  • skompletujcie strój galowy;
  • zaplanujcie spacer, wspólny wieczór bez nauki, wcześniejsze pójście spać.

W dniu egzaminu:

• przygotujcie kolorowe i smaczne śniadanie, które doda dziecku energii;
  • sprawdźcie, czy dziecko zabrało ze sobą legitymację szkolną, długopis, linijkę;
  • wyjdźcie do szkoły na tyle wcześniej, by dotrzeć do szkoły kwadrans przed egzaminem;
  • potwierdźcie, że jesteście przekonani, że wszystko pójdzie dobrze;
  • po egzaminie z matematyki zadbajcie o pogodną atmosferę w domu, by naładować baterie przed trzecim i ostatnim egzaminem, z języka obcego.

Na efekt egzaminu wpłynie wiele czynników. Ważna jest oczywiście dydaktyka, ale także sfera motywacji i wsparcia organizacyjnego. Pamiętajmy o tym, że bardzo istotny jest dobry klimat stworzony wokół egzaminu przez dom, a uporządkowane działania dają dzieciom poczucie spokoju i bezpieczeństwa. To sprzyja osiąganiu dobrych wyników na egzaminie, a sukcesem będą się cieszyć wszyscy: uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Źródło : https://sp71.wroc.pl/2020/03/02/egzamin-osmoklasisty-21-23-kwietnia-2020-r-procedury-porady-dla-uczniow-i-rodzicow/

A.P