Atencja

Utworzono dnia 25.05.2020

Dziś słów parę o…atencji, czyli o szacunku do drugiej osoby, okazywanie jej względów. Czym jest szacunek? Czy potrafimy wyrażać go na co dzień wobec siebie oraz innych?Każdy z nas jest celem samym w sobie. Nie można drugiego człowieka traktować, jako środka do osiągnięcia celu – pisał filozof Immanuel Kant. Chcemy być szanowani, ale czy szanujemy innych? Dlaczego nawet, gdy mówimy „kocham”, nie zawsze możemy powiedzieć „i szanuję”? Skąd czerpać szacunek do siebie, a tym samym do innych?.

Szacunek jest podstawą budowania dobrych relacji z ludźmi. Możemy się z kimś nie zgadzać, mieć odmienne zdanie i różne pomysły, ale jeśli darzymy drugiego człowieka szacunkiem, to łatwiej nam zaakceptować to, że ktoś może  inaczej niż my postrzegać sytuację, inaczej myśleć na jakiś temat, mieć inne poglądy czy preferować inny sposób życia. Próba zrozumienia argumentów drugiego człowieka, wrażliwość na jego potrzeby, empatia to przejawy szacunku dla niego. Szanując się wzajemnie, możemy ze sobą prowadzić interesujące dyskusje oraz efektywnie współdziałać.

Matki mówią, że kochają swoje dzieci, a je biją. Ludzie, którzy twierdzą, że się kochają, ale w ich związku nie ma szacunku, żyją w kompletnej iluzji. Miłość bez szacunku nie istnieje. Mało szacunku w świecie bierze się z tego, że rodzice coraz mniej go przekazują swoim dzieciom. I jednocześnie nie potrafią wzbudzać szacunku dla siebie. A musimy wiedzieć, że szacunku do siebie i do innych, uczymy się w relacjach z najbliższymi osobami , w tym, jak ich słuchamy, jak odpowiadamy na to, co mówią, a nawet jak reagujemy na czyjeś gesty. Pamiętajmy, jeśli nie jesteśmy szanowani, nie potrafimy szanować. A często myślimy, że jest odwrotnie.

Musimy przekazać dziecku, że szacunek należy się każdemu człowiekowi bez względu na jego pozycję, czy prestiż. Dziecko musi wiedzieć, że traktując innych z szacunkiem, może oczekiwać, że inni także będą w taki sposób go traktować. Jednak nie zawsze można liczyć na szacunek innych. Są sytuacje, w których człowiek nie jest traktowany z należnym mu szacunkiem, mimo, że sam zachowuje się z szacunkiem do innych. Wszystko to zależy od ludzi, od tego, jak zostali wychowani, co myślą o szacunku, w jakiej kondycji jest ich zdrowie psychiczne.

Kochajmy i szanujmy siebie, przekazujmy ten szacunek innym, począwszy od naszych dzieci. Wszystko w przyszłości do nas wróci…dobro wraca dobrem, tak jest zawsze.

A.P.