Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zespół Placówek Oświatowych nr 4 Zespół Placówek Oświatowych nr 4

Spacery do lasu...

Utworzono dnia 20.04.2020
Czcionka:

            Marzyłam kiedyś, by zobaczyć LAS VEGAS... dziś marzę, by póść do samego LAS....     :-)

Wreszcie się doczekaliśmy! Od dziś t.j 20 kwietnia możemy swobodnie wchodzić do lasów i parków narodowych w całej Polsce. Pamiętajmy jednak, że nadal obowiązuje zakaz grupowania się i trzeba zachowywać bezpieczny odstęp. Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, został zachowany obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma.

Las, pobyt na łonie przyrody - to naturalny antydepresant. Spacer wśród drzew, zanurzenie się w leśną szczególną atmosferę i wdychanie ożywczego zapachu, obniża poziom stresu, wzmaga produkcję serotoniny, a także mobilizuje nasz układ odpornościowy do pracy. Jest tyle obszarów leśnych...każdy może się znaleźć się w jednym czasie, ale w innym miejscu lasu, czy parku. Promujmy " kąpiele leśne ", ale spacerujmy mądrze.

Ciekawostka przyrodnicza:

Japońscy naukowcy odkryli na poczatku lat 80-tych ubiegłego wielu, że po wkroczeniu na leśną ścieżkę zmniejsza się w nas poziom agresji, złość rozpływa się w zieleni, a my czujemy się szczęśliwsi. Badania naukowe potwierdziły fakt, że po beztroskim zanurzeniu się las u badanych osób poprawiło się samopoczucie, spadło ciśnienie krwi oraz obniżył się poziom hormonów stresu: kortyzolu i adrenaliny. Ulotniło się zmęczenie, agresja, uczucie niepokoju. Japończycy stwierdzili, że wystarczą dwie godziny spaceru dziennie przez kilka dni, aby osiągnąć ten efekt.

Życzę zatem Wszystkim, pięknych doznań w kontakcie z przyrodą, wyciszenia emocji

 i wiele radośći na cały przyszły tydzień!

 

 

                                                                                                                        A.P

 

Innowacje pedagogiczne

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Październik 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny