Uważność jest podstawą

Utworzono dnia 27.04.2021

Coraz więcej rodziców dostrzega ogromne zaabsorbowanie swoich dzieci światem wirtualnym. Ale co zrobić, jeśli zauważymy, że nasze dziecko traci kontrolę nad czasem spędzanym w sieci? Pojawiają się negatywne konsekwencje takiego zachowania .Korzystanie z urządzeń ekranowych wpływa na inne aktywności, w tym na realizację obowiązków dnia codziennego. Dlatego ważne jest określenie ram czasowych używania ich przez członków rodziny. W przypadku dzieci warto ustalić odpowiednie dla wieku limity czasowe.Zachęcamy rodziców, aby wspólnie z dziećmi zadbali o stworzenie własnego zestawu zasad korzystania z urządzeń ekranowych w domu.

Warto pochylić się i ustalić Domowe Zasady Ekranowe ,czyli taki zbiór reguł dotyczących sposobów korzystania z urządzeń ekranowych.

Zapraszamy do prezentacji; Domowe Zasady Ekranow

Drogi Rodzicu Pamiętaj

1.Swoją postawą wobec mediów cyfrowych wpływasz na zachowanie swoich dzieci w tym obszarze. Jesteś dla nich przykładem.

2.Ważne są twoja relacja z dzieckiem i to, jak odpowiadasz na jego potrzeby. Uważność jest podstawą.

3.Wprowadź zasady korzystania z mediów cyfrowych w domu.

4.Jeśli pojawi się problem z nadmiernym korzystaniem z sieci, odwołaj się do zasad.

5.Nazwij problem. Sprawdźcie, jakie są przyczyny nadużywania sieci przez dziecko. Zareaguj na nie – wprowadź zmiany w swojej relacji z dzieckiem, naucz je, w jaki inny sposób może radzić sobie z napięciem.

6.Wspólnie wprowadźcie harmonogram i etapy ograniczania czasu spędzanego w sieci

7.Pozytywne wzmocnienia sukcesów w ograniczaniu czasu w sieci mogą zdziałać cuda.

8.Bądź konsekwentny, choć wiemy, że bycie kontrolerem bywa męczące.

9.Kiedy włożony w zrównoważenie c zasu offline i online wysiłek całej twojej rodziny nie przynosi pożądanych efektów, zgłoś się po wsparcie do specjalisty – psychologa, psychoterapeuty.

A.H.Ch

ZAŁĄCZNIKI: