Kampania przeciwko szkodliwym treściom w Internecie

Utworzono dnia 28.04.2021

#ZglosTo – wystartowała kampania społeczna Rzecznika Praw Obywatelskich i Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę przeciwko szkodliwym treściom w Internecie

Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez Internetu – jest narzędziem edukacyjnym, umożliwia kontakty z bliskimi oraz gwarantuje dostęp do wielu przydatnych aplikacji. Jednocześnie jest także nośnikiem szkodliwych, brutalnych i demoralizujących treści, które mogą stanowić zagrożenie i mają niewłaściwy wpływ, w szczególności na dzieci i młodzież.

Celem kampanii jest walka ze szkodliwymi treściami. Jej autorzy promują reagowanie na tego typu materiały znalezione w sieci poprzez zgłaszanie ich odpowiednim podmiotom.

W ramach inicjatywy uruchomiona została platforma internetowa www.zglos.to która pomoże wybrać najlepszy sposób reakcji na szkodliwe treści w sieci – niezależnie od tego, czy łamią one prawo czy nie.

Możesz mieć wpływ i zgłaszać szkodliwe treści – #ZglosTo!, aby ludzie w tym dzieci ,młodzież czuli się swobodnie dzieląc się i łącząc na różnych forach internetowych .

Statystyki dotyczące konsumpcji szkodliwych treści przez młodych ludzi dają do myślenia

Z zeszłorocznych badań FDDS i BRPO na temat problemu patologicznych treści w sieci prowadzonych wśród dzieci w wieku 13-15 lat wynika, że 85% z nich zna to zjawisko, 37% przyznaje, że ogląda PATOTRESCI w Internecie, 43% ma z nimi kontakt co najmniej raz w tygodniu.40% badanych nastolatków nigdy lub prawie nigdy nie otrzymało od rodziców porady wsparcia , jak bezpiecznie korzystać z Internetu.

Warto pamiętać i podkreślać to w rozmowie z dziećmi, że Internet nie jest miejscem, w którym wolno więcej. Jest miejscem publicznym, dlatego nieobyczajny wybryk czy nieprzyzwoity rysunek są w nim tak samo zabronione, jak w przestrzeni publicznej. Nie zważając na trudności, należy reagować na rozpowszechnianie szkodliwych treści, jeśli spełniają one znamiona przestępstw, są wykroczeniami lub naruszają dobra osobiste.

Od teraz mamy wszyscy taką możliwość dzięki platformie www.zglos.to

A.H.Ch