Rodzina jest w życiu oparciem, czymś co chroni, co daje siłę.

Utworzono dnia 07.06.2020

Każda rodzina ,każdy dom, kazdy człowiek jest inny.Rodzinne wydarzenia często przeradzają się w małe dramaty,kłótnie bez celu,frustracje,nerwy, nieporozumienia. Czasami trzeba powiedziec sobie STOP i przeanalizować co tak naprawdę się stało..... Dzieki temu mozemy przyjrzeć się własnym zachowaniom i komunikatom, odkryć potrzeby...  Naucz się mówić o swoich uczuciach,potrzebach.

Oto kilka porad na sczęśliwą rodzinę.

RODZINA NIE MOŻE BYĆ TEATREM JEDNEGO AKTORA

Gdy codzienne obowiązki są na głowie tylko jednej osoby, dla reszty dom staje się hotelem ze stołówką. Tam, gdzie dba się o niego wspólnie, każdy staje się w nim ważny i niezastąpiony, członkowie rodziny uczą się współpracować i szanować to, co robią inni.

SZCZĘŚLIWA RODZINA WSPÓLNIE ROZWIĄZUJE PROBLEMY I PODEJMUJE DECYZJE

Każdy ma w niej prawo głosu i czuje się ważny. Również dzieci. Pomagają w tym narady rodzinne. Wykorzystajcie je na omawianie bieżących spraw (organizacja niedzielnego obiadu), planowanie (np. zakupów, świąt) i głębokie rozmowy, na które nie zawsze starcza czasu.

TRADYCJE CEMENTUJĄ RODZINĘ I NADAJĄ JEJ NIEPOWTARZALNY CHARAKTER

Wzbogacają jej członków, wzmacniają istniejącą między nimi więź. Zastanów się, czy w domu panują miłe zwyczaje, które wyróżniają was spośród innych rodzin? Tradycja narodzi się wtedy, gdy cała rodzina będzie miała ochotę to powtórzyć.

DZIECI POZNAJĄ ŚWIAT

Dorośli też, choć często są na to zbyt leniwi. Warto się jednak zmobilizować i raz w tygodniu zorganizować niezwykłą wyprawę. Zaplanujcie ją wspólnie podczas rodzinnej narady i razem przygotujcie.

MŁODE MAMY NIE SPĘDZAJĄ CAŁYCH DNI W KUCHNI

Gdy pyszne ciasto można kupić w cukierni, szkoda czasu na zabawę z wałkiem. Z drugiej jednak strony dzieci cieszą się, gdy mama samodzielnie przygotuje ich przysmak,gdy wsolnie przygotowuje sie potrawę.

RODZINA SPĘDZA CZAS RAZEM

Wiele rodzin nie poświęca na to nawet minuty! Rano mijamy się w łazience, śniadanie każdy je o innej porze, podobnie z obiadem. Potem jedno z rodziców zajmuje się dzieckiem, drugie sprząta lub z gazetą odpoczywa przed telewizorem... i tak w ciągu 24 godzin nie udaje się ani chwili pobyć razem. Wspólnie spędzamy weekendy, ale z rodziną powinniśmy być na co dzień.

RODZINA DBA O WIĘZI

Obok czasu, który rodzina spędza razem, drugim podstawowym elementem szczęśliwego życia rodzinnego są spotkania sam na sam. Właśnie wtedy tworzą się niezwykle ważne, głębokie więzi.Bo nie ma lepszego sposobu, by okazać dziecku, jak bardzo je cenisz, niż poświęcenie mu swojego czasu.

W RODZINIE WSZYSCY SŁUCHAJĄ SIĘ NAWZAJEM

"Tak, słucham cię, mów" - zapewniają rodzice, mieszając zupę lub kartkując gazetę. Albo, widząc rozsypaną mąkę, krzyczą ze złością: "Coś ty narobił! Bądźcie zawsze gotowi, by wysłuchać siebie wzajemnie, a przede wszystkim, by słuchać dzieci. Poświęć uwagę wyłącznie, to inwestycja w rodzinne szczęście.

Wszystkim rodzinom. życzę ..dużo miłości , zrozumienia,cierpliwości, wyrozumiałości, szczęścia.....

Pedagog A.HCh