SPOTKANIE ZESPOŁU SCWEW Z KOORDYNATORAMI

Utworzono dnia 08.09.2022

W marcu 2022 roku w siedzibie SCWEW przy ulicy Szkolnej 15 odbyły się spotkania zespołu: Lidera oraz ekspertów SCWEW z koordynatorami przedszkoli/ szkół ogólnodostępnych objętych wsparciem SCWEW. Tematem przewodnim było podsumowanie działań i zadań zrealizowanych w bieżącym miesiącu. Zespół omówił szczegółowo działania projektu pilotażowego, które zostały zrealizowane w poszczególnych przedszkolach / szkołach ogólnodostępnych objętych wsparciem SCWEW.

Kadra SCWEW przedstawiła działania zaplanowane w IV etapie projektu pilotażowego:

1.      Doposażenie wypożyczalni.

2.      Przeprowadzenie kampanii społecznej.

3.      Przeprowadzenie obserwacji wspierających / superwizji koleżeńskich.

4.   Konsultacje indywidualne dla dyrektorów szkół i koordynatorów.

5.   Konsultacje eksperckie indywidualne i grupowe dla nauczycieli i specjalistów.

6.   Prowadzenie modelowych zajęć na terenie przedszkoli i szkół ogólnodostępnych.

7.   Działania doradczo-szkoleniowe.

8.   Konsultacje w zakresie wsparcia specjalistycznego dla rodziców i dzieci.

9.  Utworzenie sieci współpracy i samokształcenia dla szkół i przedszkoli ogólnodostępnych.

Ponadto omówiono i przeanalizowano wnioski po ogólnopolskiej Konferencji, która odbyła się 10 marca 2022 roku. Wydarzenie zostało zorganizowane zgodnie z Modelem SCWEW oraz założeń dotyczących działalności informacyjnych i promocyjnych związanych z budowaniem przyjaznego środowiska dla edukacji włączającej, podczas której prezentowane były działania SCWEW w regionie. Wydarzenie dostarczyło wiedzy na temat teorii i praktyki edukacji włączającej, zaprezentowano założenia i ideę SCWEW, strukturę, zakres świadczonego wsparcia, omówiono dotychczas zrealizowane działania oraz przedstawiono partnerów, a także przedszkola i szkoły objęte wsparciem SCWEW. Celem ogólnopolskiej konferencji była wymiana wiedzy i doświadczeń o tym, jak te założenia realizować w praktyce. Wykłady poprowadzili eksperci, przedstawiciele świata polskiej nauki oraz praktycy – dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, którzy podzielili się dobrą praktyką m.in. w zakresie oceniania, projektowania uniwersalnego w edukacji, diagnozy funkcjonalnej, metod pracy w zróżnicowanej pod względem potrzeb edukacyjnych klasie, planowania rozwoju szkoły, współpracy placówek ogólnodostępnych i specjalnych. W dalszej części spotkania zespół ustalił i omówił działania związane z realizacją zadań.