Utworzono dnia 01.12.2017

Wycieczka w przeszłość

Szkoła Podstawowa nr 5 w Skarżysku – Kamiennej przygotowuje się do obchodów 60 – lecia istnienia. Uczniowie starszych klas co miesiąc przedstawiają na specjalnym apelu kolejne 10 lat z historii ich szkoły.

30 listopada 2017 r. „Piątka” wyruszyła na „historyczną wycieczkę z niespodzianką”, czyli wycieczkę w przeszłość niebieskim autokarem marki jelcz, zwanym „ogórkiem”. Tak klasa 7 „b” zaprezentowała drugi etap historii szkoły. Scenariusz przedstawienia stworzyła wychowawczyni p. Grażyna Jarczyńska na podstawie pomysłu uczennicy Julii Pałgan.

Historyczny autokar dowiózł współczesnych uczniów do ich własnej szkoły w roku 1978, gdy społeczność szkolna szykowała się do obchodów 20 – lecia istnienia. Tam od swoich poprzedników i ówczesnych nauczycieli dowiedzieli się, że ich szkoła nosiła imię Hanki Sawickiej i trochę inaczej wyglądała. Uczniowie dawnej szkoły chwalili się najlepszą w województwie pracownią biologiczną, szklarnią i ogródkiem, który zdobył 4 miejsce w ogólnopolskim konkursie na przyszkolne ogrody. „Piątka” mogła już wtedy szczycić się wieloma laureatami konkursów przedmiotowych i zawodów sportowych. W roku szkolnym 1973 / 1974 podzielono uczniów na trzy grupy wiekowe: grupę o nazwie „Pacholęta” stanowią uczniowie klas 1 – 3, do grupy „Sztubaków” należą klasy 4 i 5, a klasy najstarsze, czyli 7 i 8 stanowią grupę o nazwie „Żacy”. Świetnie działało harcerstwo prowadzone przez panią Leokadię Pająk, a szczep harcerski otrzymał podczas obchodów 20 – lecia szkoły swój sztandar. Uczniowie rozwijali swoje talenty artystyczne, śpiewając w chórze pod opieką pani Zyty Zalewskiej oraz tańczyli w zespole „Promyki znad Kamiennej” kierowanym przez panią Leokadię Pająk. Wieloletnią kierowniczką, a potem dyrektorką szkoły była pani Wanda Sochacka.

Młodzi widzowie mogli dowiedzieć się również, że w tamtych czasach nauka w szkole trwała 6 dni w tygodniu (bez wolnych sobót), a najwyższą oceną w szkole była piątka. Nie świętowało się wtedy oficjalnie Dnia Niepodległości i 3 Maja, więc szkolne apele odbywały się z okazji rocznicy Wielkiej Rewolucji Październikowej i Święta Pracy, które dodatkowo czczono udziałem w pochodzie pierwszomajowym. Współczesnych uczniów dziwił fakt, że dawniej nie korzystało się z telefonów komórkowych i z Internetu.

Przedstawienie wzbogacała prezentacja multimedialna prezentująca zdjęcia szkolne z lat 1968 – 1978. Zdjęcia pozyskano od absolwentów szkoły – dawnych uczniów i nauczycieli. Podczas spektaklu widzowie mogli obejrzeć pokaz mody z tamtych lat i zaśpiewać razem z młodymi artystami wiele piosenek Czerwonych Gitar, Trubadurów, Skaldów, Maryli Rodowicz i Anny Jantar.

Pozostając w nostalgicznym klimacie wspomnień, czekamy na następny etap historii „Piątki”.

Grażyna Jarczyńska

Utworzono dnia 05.12.2017, 08:49