Lata 1958-1967

Utworzono dnia 27.10.2017

W 2018 roku będziemy obchodzić 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Nasza szkoła w owym roku będzie świętować jubileusz 60-lecia. Celem przybliżenia uczniom historii szkoły, kolejne klasy zostały zobowiązane do przygotowania, w dowolnej formie, informacji o minionych latach i przedstawienia ich pozostałym na comiesięcznych spotkaniach. Lata 1958-68 przypadły w udziale klasie 7 „a”. Wychowawca klasy pani Irena Odzimkowska napisała scenariusz spotkania, w którym połączyła historię szkoły z historią polskiej piosenki. Uczniowie, opowiadając o kolejnych wydarzeniach, śpiewali utwory z tamtych czasów. Poinformowali, że „w 1958 roku dzięki staraniom Inspektoratu Oświaty i Kultury i Miejskiego Komitetu PZPR 28 sierpnia został oddany do użytku nowy budynek przy ulicy Norwida 3.[…] w ciągu trzech dni zniesiono ławki i niezbędny sprzęt szkolny i 2 września rozpoczął się pierwszy w PIĄTCE rok szkolny.” Następnie przedstawiono skład pierwszego Grona Pedagogicznego: Stanisław Ciosk – kierownik, Stanisław Jagielski – zastępca kierownika i nauczyciele: Stefan Cichoń. Janina Cichoń, Zofia Ciosk, Jadwiga Bednarczyk, Irena Borkowicz, Jadwiga Bajson, Teofila Artomska, Julia Krawiec, Irena Kubik, Marian Lisicki, Elżbieta Modrzewska, Natalia Poznańska, Zofia Rdzanek, Czesław Szewczyk, Maria Kępa, Teresa Winiarska, Lidia Wiśniewska, Maria Wójciekian. Wspomniano, że już „w drugim półroczu Zakłady Metalowe - jako zakład opiekuńczy przekazały szkole telewizor – Belweder, a po Sylwestrze - zorganizowanym przez Komitet Rodzicielski - na którym zarobiono 24 tysiące złotych zakupiono: 4 akordeony, 3 pary skrzypiec, gitarę i mandolinę, [… ] zaś na wiosnę urządzono boiska szkolne i ogród.” Była również mowa o problemach z salą gimnastyczną […] „gdyż źle ją zaprojektowano i trzeba było wielu starań, posiedzeń komisji, analizy ekspertów, aby mogła być oddana do użytku społeczności szkolnej…” i lodowisku urządzanym na boisku szkolnym. Pojawiła się informacja o liczbie 1198 uczniów, którzy w roku szkolnym 1959/60 uczyli się na dwie, a nawet trzy zmiany […] a także o klasie pierwszej eksperymentalnej, w której nauczano wszystkich przedmiotów łącznie.[…] „Mebelki jak z bajki. Stanowią one wyposażenie jednej z klas I w Szkole Podstawowej nr 5. Jest to klasa eksperymentalna, w której będzie nauczanie łączne wszystkich przedmiotów. Metoda ta opiera się na założeniu, by dziecka nieobeznanego jeszcze z nauką nie nużyć, lekcje przeplatać rysunkami czy zabawą. Cała nauka będzie odbywać się w klasie i dzieci nie będą miały nic zadawane do domu”. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również o tym, że „Już w 1961 roku w naszej szkole był gabinet lekarski i dentystyczny. Przyjmowały w nim panie Danuta Plaszkiewicz i Helena Stradomska.” […]. W maju 1962 roku chór szkolny prowadzony przez panią Zytę Kołymenko zajął I miejsce w eliminacjach wojewódzkich i w nagrodę otrzymał … wyjazd na wycieczkę do Warszawy.” Zwrócono uwagę na działalność drużyny harcerskiej […] „Dobrze pracują harcerze i zuchy w naszej szkole pod kierownictwem obywateli Alicji Stachurskiej, Janusza Wojnarowskiego. Należy im się uznanie za solidną  i ofiarną pracę dla naszej młodzieży. Drużyna przygotowuje wszystkie uroczystości jakie odbywają się na terenie naszej szkoły. Organizuje apele i akademie i bierze udział w akademiach miejskich.” Uczniowie dowiedzieli się, że […] w roku 1964 pierwsze siódme klasy opuściły szkołę. „Pożegnania szkolne zaczynają się co roku od absolwentów 7 klas. Żegnają oni swoje szkoły podstawowe, w których spędzili dzieciństwo, aby przekroczyć ten pierwszy życiowy próg dzielący ich od lat młodzieńczych, od nauki w szkole średniej. We wszystkich szkołach w Skarżysku pożegnania siódmych klas były bardzo uroczyste. Weźmy jako przykład Szkołę Podstawowa nr 5 przy ul. Norwida. Tu na uroczystości w dniu 19 czerwca absolwenci klas 7 przygotowali pomysłową i przyjemną część artystyczną.[…] Komitet Rodzicielski wykazał się wielką gospodarnością, przygotowując […] wspaniałe przyjęcie z pysznymi kanapkami, tortami upieczonymi i pięknie przystrojonymi przez mamy.” Wspomniano, że „Dzień Nauczyciela obchodzono w naszej szkole uroczyście. Rano na apelu młodzież złożyła wychowawcom życzenia i wręczyła kwiaty. Po południu nauczyciele wzięli udział w akademii w Domu Kultury”. Nie zapomniano o szkolnym sporcie „1 czerwca 1968 roku na terenie naszej szkoły obchodziliśmy uroczyście „Dzień rozwoju kultury fizycznej”. Młodzież występowała w różnych dyscyplinach sportowych. Maluchy popisywały się barwnymi korowodami. Na zakończenie imprezy czekało ich słodkie spotkanie”. Rok ten był „ […] bardzo ważny z tych względów, że zbiegają  się rocznice jak: 10-lecie naszej szkoły, 25-lecie PRL. We wrześniu w związku z V zjazdem PZPR odbyły się u nas spotkania, gdzie nauczyciele i pracownicy pedagogiczni dyskutowali na temat, jak poprawić wyniki nauczania i wychowania młodzieży. W związku z tym nastąpiła reorganizacja Komitetu Rodzicielskiego, uaktywniliśmy sekcję naukowo-wychowawczą przez zmianę składu. Sekcja ta ma za zadanie pomagać w pracach wychowawczych, jest łącznikiem miedzy szkołą a domem, przeprowadza wywiady w sprawie warunków domowych dziecka”.

Tłem dla wspomnień stały się zdjęcia szkoły, lodowiska, sal z lat 60-tych i piosenki Filipinek, Kasi Sobczyk i Skaldów… Rzeczywiście, klimat dawnej szkoły mogli poczuć zarówno ci, co szanują tradycję, jak i historyczni ignoranci, doświadczając czegoś w rodzaju podróży w czasie. Mamy nadzieję, że następne dziesięciolecia będą także przedstawione interesująco i przybliżą wszystkim historię naszej wspaniałej szkoły.

autor Irena Odzimkowska

wych. klasy 7a