Dziś jest Międzynarodowy Dzień Tańca

Utworzono dnia 29.04.2021

Międzynarodowy Dzień Tańca został ustanowiony w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Dzień święta upamiętnia datę chrztu reformatora sztuki tańca oraz stworzyciela europejskiego teatru baletowego, Jeana-Georges'a Noverre'a. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na uniwersalizm sztuki tańca oraz na jego znaczenie w integrowaniu różnych środowisk, narodowości oraz kultur.

W 1956 roku powstało polskie stowarzyszenie kulturalno-sportowe zajmujące się promocją tańca towarzyskiego. Organizacja jest także inicjatorem krajowych oraz międzynarodowych turniejów sportowych. Polskie Towarzystwo Taneczne (PTT) współpracuje z międzynarodowymi organizacjami wspierającymi taniec na świecie, na przykład IDSF, WRRC i IDO.

Taniec przekracza wszelkie bariery i łączy wszystkich w przyjaźni oraz miłości do tańca. Jest niezwykłą dziedziną sztuki, która może dotyczyć każdego, bez względu na wiek, wyznanie, czy narodowość. Od wieków, taniec łączył ludzi i był nośnikiem wielu emocji. Przez taniec można wyrazić każde uczucie. W Polsce taniec staje się coraz popularniejszy wśród wszystkich grup wiekowych. Powstają szkoły tańca, które proponują szeroką ofertę nauki tańca, od technik scenicznych, takich jak balet, Jazz po gorące latynoskie rytmy czy breakdance. Wiele osób obawia się, że przy braku doświadczenia nie będzie w stanie nauczyć się tańczyć, ale jak zapewniają trenerzy, każdy może zacząć przygodę z tańcem w zależności od charakteru, wieku i oczekiwań wobec wybranej szkoły tańca. A wraz z nabytymi umiejętnościami można wziąć udział w wielu konkursach tanecznych. Taniec odmładza ciało i duszę oraz sprawia, że codzienność nabiera nowych barw. A przede wszystkim taniec pomaga odkryć siebie na nowo.

(link do wydzrzenia on - line)